У Кембріджі відкриється виставка щоденників Гарета Джонса
Як повідомляє «Євроньюз», у Кембріджі відкриється виставка щоденників британського журналіста Гарета Джонса, який одним із перших розповів світу про жахи масового голоду в радянській Україні в 1932—33 роках».
Народжений 1905 року, валлієць за походженням і випускник Валлійського університету та коледжу Трініті в Кембріджі, Джонс успадкував інтерес до України від матері, яка три роки працювала тут гувернанткою в багатого британського промисловця Джона Юза — засновника Юзівки (Донецька). У березні 1933 року Джонс зміг вибратися в Україну з Москви, де були акредитовані всі закордонні журналісти, та пройшов пішки десятки кілометрів між вмираючими з голоду українськими селами. Потім надрукував у британських, американських та німецьких газетах репортажі з шокуючими подробицями.
Більшість західних кореспондентів повторювали тоді радянську пропаганду, яка применшувала масштаби жертв Голодомору. Вони кривили душею частково з симпатій до СРСР, а частково зі страху переслідування з боку влади. Найбільш одіозним був тодішній кореспондент «Нью–Йорк таймс» Уолтер Дюранті, який в одній зі своїх статей про колективізацію вжив фразу: «Не можна приготувати яєшні, не розбивши яйця». Гарет Джонс не ховав голову в пісок, а описав усю правду про побачене й почуте.
Життя Джонса було коротким. Він працював помічником прем’єр–міністра Девіда Ллойд–Джорджа, з його згоди став кореспондентом у Росії. Після викривальних репортажів з України Джонс став нев’їзним до СРСР. Тому поїхав до Китаю, де в 1935 році загинув за таємничих обставин під час японської інтервенції. Ллойд–Джордж сказав, що журналіста вбили, бо «він занадто багато знав». Родичі Гарета Джонса й досі беруть активну участь в акціях української діаспори з ушанування жертв Голодомору.
Про відкриття виставки щоденників Джонса повідомляють усі провідні ЗМІ Туманного Альбіону. Газета «Таймс» називає його «британським журналістом, який повідомив світу про те, як Сталін морив голодом власний народ». «Гардіан» переказує життєву історію Джонса та відзначає його роль у викритті сталінського геноциду проти українського села.
За гроші української діаспори відкрито меморіальну дошку у Валлійському університеті. Більше про Гарета Джонса можна дізнатися на сайті www.garethjones.org.
ДО РЕЧІ
Україна вшановуватиме чергові роковини пам’яті жертв голодоморів із 24 по 28 листопада. Під час засідання Оргкомітету з підготовки та проведення у 2009 році заходів у зв’язку з Днем пам’яті жертв голодоморів організатори домовилися з керівництвом українських церков усіх конфесій щодо проведення поминального молебню. Окрім того, заплановано загальноукраїнську хвилину мовчання, трансляцію документальних фільмів і акцію «Запали свічку».
Олександр ШИМАНСЬКИЙ, Україна Молода
Комментариев нет:
Отправить комментарий