Закарпаття інформаційне

среда, 17 февраля 2010 г.

Вічний мандрівник

Ще у п'ятому столітті до нашої ери усім відомий Гіппократ у книзі "Епідемії" описав хворобу, яка своїми симпто¬мами дуже нагадує грип. Називав він її катарсисом, і чомусь вважав "очищенням від скверни світу". У середні віки французькі медики називали грип катаром. А перша зафіксована лікарями пандемія (потужна епідемія з великим числом жертв) розгулялася в XVI столітті. Тоді, у 1588 році, хвороба вразила майже всю Венецію. Потім вірус через Мілан дійшов до Барселони. Далі "східну лихоманку" матроси перевезли у Новий Світ. В середині XVIII століття французи подарували хворобі тепер усім відому назву “грип”, що означає "хапати", "володіти". Хоча в ті часи назві довелося ще конкурувати зі словом латинського походження "інфлюенца".

Людський грип живе лише в людині — доти, доки вона не перехворіє і не виробить проти вірусу імунітет. Після цього грип має шукати інший притулок. Бо після перенесеної хвороби у людини буквально у носі "стоять" вартові — антитіла. Щоб було зрозуміло, уточнимо: віруси грипу людина розпізнає у прямому значенні слова носом. У носоглотці живуть антитіла до поверхневого білка всіх різновидів вірусу, якими людина заражалася. Якщо ніс уже зустрічався з незваним гостем, то раніше вироблені антитіла його не пропустять. Але якщо білок— нерозпізнаний об'єкт, то він прошмигне в організм. І тоді раптово підстрибне температура, "ламатиме" кістки і м'язи, можливо, людина відчує нудоту, у неї зникне апетит. У випадку інфікування вірусом грипу лише після таких проявів інтоксикації організму з'являться звичні для гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) відчуття болю у горлі, нежить, катаральні прояви, які в разі просто застуди розвиваються поступово.


Щоби грипом не хворіти, треба добре попотіти

Якщо розколюється голова, температура зростає майже до сорока, тіло ватне і його "ламає", слух подразнює найменший шум і не хочеться їсти, — певно, ви підчепили не один із понад ста різновидів гострих респіраторних інфекцій, а саме грип. Гіппократ прописав би вам давньогрецький засіб, який дуже нагадує глінтвейн: 0,5 склянки червоного виноградного вина з двома дольками помаранчі чи лимона, чайною ложкою цукру, двома штучками гвоздики та дрібкою кориці. Усі ці інгредієнти потрібно закип'ятити і випити на ніч маленькими ковтками. Плутарх порадив би день взагалі поголодувати, а наступного з'їсти кілька зубчиків часнику і запити їх виноградним соком, який перебродив. Європейці у минулому столітті лікувалися коньяком з гарячим молоком. Сьогодні на Заході є популярним інший народний засіб: півголовки часнику розтовкти, залити півлітрою кип'яченого молока і настояти півгодини у темному місці. Потім, не доводячи до кипіння, нагріти і гарячим випити на ніч. Прийом "часникового" молока слід повторити і наступного дня.

На Русі лікарі хворим на грип радили пити молоко, але не з часником, а з цибулиною. Перед цим потрібно було прийняти послаблюючий засіб і, випивши чаю з малиною, добре пропотіти.

Вірус грипу руйнує клітини організму, викликаючи його інтоксикацію. Тому однією з обов'язкових лікувальних процедур є надмірне пиття теплих чаїв. Воно сприяє виведенню через нирки отруйного агента і продуктів розпаду. Не намагайтеся першого ж дня збити температуру (якщо вона, звичайно, не вища за 38 градусів). Бо саме вона стимулює утворення в організмі інтерферону — захисного білка, що пригнічує вірус. Щоправда, таке загальне правило не поширюється на дітей. Бо у них підвищена температура може викликати судоми. Тому найправильніше — порадитися з лікарем, який визначить, чи варто через день-два давати хворій дитині антибіотики. Треба пам'ятати, що на вірус вони не діють, їхнє завдання — запобігти ускладненню, якими небезпечний грип.

Лікарі вважають, що половини застуд могло б не бути, якби організм людей не відчував авітамінозу. Тому вітаміни, щоб не захворіти, найефективніше вживати цілий рік. Хоча безпосередньо у передепідемічний період чи навіть під час хвороби вони також не завадять. Щоправда, деякі експерти вважають, що вітамінний дефіцит зникає лише після двадцятого дня їх вживання.

Найшвидше можна підхопити грип чи ГРЗ, коли в організмі мало "аскорбінки" — вітаміну С. Ним багаті шипшина, обліпиха, солодкий перець, білокачанна та цвітна капуста, чорна смородина, зелень, екзотичні ківі, лимони, апельсини, мандарини, грейпфрути. До речі, сильну половину можна спокусити вживати вітамін С не лише заради протидії застуді та грипу, а й на користь чоловічій силі. Такий висновок зробили спеціалісти із Піттсбурга (США), які вивчали дію на чоловіків різних дієт. Вживання квашеної капусти тричі на день має не лише протигрипозний ефект, а й допоможе в інтимних справах. Загалом, вітамінологи радять для укріплення організму хоча б навесні вживати по 30-60 мг "аскорбінки" щодня. Між іншим, тим, хто курить, потрібна подвійна денна доза.

Комментариев нет:

Отправить комментарий