За гратами опиняється все більше колишніх міністрів уряду Тимошенко – головної конкурентки нинішнього президента на попередніх виборах. Серед них найпомітнішим став колишній шеф МВС Юрій Луценко. Віктор Янукович з блакитних екранів випромінював упевненість і говорив про бажання вести діалог з опозицією. Генпрокуратура узяла Юлію Тимошенко на короткий повідець підписки про невиїзд. Парламентські «більшовики» остаточно перетворилися на кнопкодавів.
От тобі, ..., й Юра
Хоча за традицією, що склалася останніми роками, між днем Святого Миколая і Водохрещем в українській політиці трапляються тільки непередбачені і екстраординарні події, нова владна команда вирішила ламати засади. Минулої неділі співробітники «Альфи», які супроводжували представників Генпрокуратури, затримали Юрія Луценка біля його ж будинку. Очевидно, що силове прикриття мало переважно психологічний ефект: колишній міністр, який вигулював собаку, мало нагадував закоренілого злочинця, який ховається від правосуддя.
Повідомлення про те, що Луценка затримали у справі про отруєння Ющенка, викликає легке здивування. Украй сумнівно, що в 2004 році Юрій Віталійович міг підсипати майбутньому президентові діоксин чи будь-яку іншу отруту. Луценко і на трибуні Майдану опинився багато в чому як представник соціалістів, а не самостійний політик. Лідера «Народної самооборони» важко назвати святим, але абсолютно незрозуміло, як він міг перешкоджати слідчим діям у своєму нинішньому становищі. Час затримання прорахований з єзуїтською точністю: багато парламентаріїв розлетілися по курортах, і зібрати позачергове засідання парламенту чи навіть організувати масову акцію протесту соратникам колишнього міністра буде непросто.
Сигнал для Тимошенко
Не виключено, що затримання Луценка стало «останнім китайським попередженням» для Юлії Тимошенко. Екс-прем`єр продовжує відвідувати допити в Генеральній прокуратурі, даючи міні-брифінги напередодні і після завершення спілкування зі служителями Феміди. Ситуація така, що на вході до слідчого управління ГПУ Тимошенко не впевнена, чи вийде вона на свободу. Юлію Володимирівну старанно тримають у підвішеному стані, обмеживши простір для маневру не тільки підпискою про невиїзд, але й численними викликами на допити. Схоже, слідство вибрало тактику напластовування звинувачень, продовжуючи витягувати все нові й нові епізоди. Сама лідер «Батьківщини» наголошує, що залишати країну не збирається, а претензії слідчих органів пов`язує з прагненням не допустити її до участі в парламентських і президентських виборах.
Заочно дискутуючи з леді Ю, генеральний прокурор Віктор Пшонка заявив, що кошти, одержані в рамках Кіотського протоколу, Тимошенко направляла не на виплату пенсій. Куди саме вони пішли, нібито повинна знати екс-глава Держказначейства Тетяна Слюз, яку оголосили в розшук. Її, як заявила Юлія Тимошенко кілька місяців тому, надійно сховали. До речі, прокурорські працівники минулого тижня затримали колишнього першого заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука і екс-губернатора Дніпропетровщини Віктора Бондаря. У результаті створюється стійке враження, що підставою для порушення кримінальних справ є співпраця з Тимошенко.
Телегіпноз по-донецьки
Віктор Янукович, у якого вже почалися новорічні канікули, навряд чи буде коментувати затримання своїх політичних опонентів по гарячих слідах Він вважав за краще під час інтерв`ю з представниками трьох телеканалів відзначити, що недоторканих не має бути і навіть висловив сумнів, що кримінальна справа проти Юлії Тимошенко дійде до суду. У бесідах з володарями телеглядацьких душ Віктор Федорович виглядав дуже задоволеним підсумками політичного року. Ще б пак – у його руках сконцентрована вся повнота влади. Це ппередбачає і нарощування відповідальності, але Вікторові Федоровичу, схоже, про це поки не сказали, але порадили випромінювати спокійну силу. Напевно, тому глава держави висловився за діалог і компроміси з опозицією, з розумінням відзначивши, що деякі опоненти не афішують зустрічі з ним. Будемо відверті: якщо тональність діалогу влади зі своїми опонентами збережеться, то будь-який опозиційний політик сахатиметься від Банкової як дідько від ладану.
Президент пообіцяв, що найближчим часом буде проведене розмежування російсько-українського кордону, і чітко дав зрозуміти, що модернізація газотранспортної системи нашої країни зробить «Південний потік» непотрібним. Залишилося лише дочекатися, щоб Росія відмовилася від свого претензійного проекту. Цікаво, що, озвучивши готовність звільняти членів уряду, які не впоралися з реформами, Янукович змінив головного податківця Олександра Папаїку на Віталія Захарченка, добре знайомого його старшому синові. Ще одне резонансне кадрове призначення відбулося в губернаторському корпусі: Василь Горбаль повернувся на депутатську роботу, а новим главою Львівської ОДА став Михайло Цимбалюк, який володіє досвідом кризового менеджменту в західноукраїнських регіонах. Він у червні 2010-го змінив парламентського златоуста Ярослава Сухого, який що не впорався з губернаторством на Тернопільщині.
«Чудеса» під куполом
Тим часом під парламентським куполом творяться такі дива, що всесвітньо відомому Cirque do Soleil тільки й залишається, що розважати гостей Віктора Пінчука під час святкування 50-річчя олігарха у французькому Куршевелі. Опозиція добилася звіту представника Генеральної прокуратури про події 16 грудня, несподівано для себе з`ясувавши, що українське правосуддя розслідує справу в хронологічному порядку, а не виходячи з тяжкості одержаних парламентаріями травм. Мимоволі згадалися слова лідера парламентських «регіоналів» Олександра Єфремова, який пропонував вирішити конфлікт без залучення силовиків. Мабуть, Олександр Сергійович наперед знав, що пропонував.
Законодавці оперативно провели на пенсію главу правління Національного банку Володимира Стельмаха і призначили головним банкіром країни Сергія Арбузова, єдиною очевидною перевагою якого є тільки схожість зі скандальним депутатом Олегом Калашніковим. Правильне донецьке походження і юний як для глави Нацбанку вік ми залишаємо за дужками. Врешті-решт, Арсеній Яценюк у 2004 році теж був 30-річним, а гривню втримати зумів. Куди цікавіше, що друге читання бюджету-2011 пройшло без обговорення. Мабуть, «більшовики» поспішали скоріше залишити на кілька тижнів облагодіяних ними співгромадян, і не стали витрачати час на поправки. Все одно МВФ рішення про виділення другого траншу 15-мільярдного кредиту Україні прийняв.
Євген Магда
понедельник, 27 декабря 2010 г.
пятница, 24 декабря 2010 г.
Пенсійний удар під дих Збройним Силам
Те, про що так довго говорили в Україні (хто – в кабінетах влади з млосним придихом в очікуванні кредитів МВФ, а хто з жахом, подивом і ненавистю вдома на кухнях і на роботі в курилках) сталося. Україну чекає «пенсійне пекло».
Логіку наших нинішніх керівників, які вирішили підняти пенсійний вік, зрозуміти неможливо. Вони кивають на Європу, - мовляв, там підвищують. Це лицемірство і цинізм чистої води. У країнах ЄС люди живуть в середньому 78 років. А як можна підвищувати пенсійний вік до 65 років для чоловіків в Україні, де їх середня тривалість життя – 62 роки? На це питання ніхто з команди Януковича-Азарова, яка жадає західних кредитів, не відповідає. Зрозуміло одне: це глибоко антинародна «реформа», якщо її взагалі можна вважати реформою, оскільки тут куди доречніше слово «геноцид».
...Для Збройних Сил України пенсійні пропозиції команди Азарова мають особливу красу. Адже абсолютно зрозуміло, що в разі ухвалення законопроекту про пенсійну реформу в його нинішньому вигляді українська армія в близькому майбутньому просто перестане бути боєздатним збройним формуванням, геть втративши професійні кадри. У цьому плані пропозиція в законопроекті служити військовим мінімум 25 років, але одержувати пенсію лише після 60 – той удар під дих, який швидко доконає і без того неухильно деградуючі донині Збройні Сили України.
Почнемо з того, що логіку авторів законопроекту щодо військовослужбовців взагалі зрозуміти неможливо, - пропонуються нововведення, просто дикі для будь-якої цивілізованої країни. На всьому просторі СНД, починаючи з Росії, і далеко за його межами, до США, військовослужбовці мають право на пенсію після 20 років мінімальної вислуги. Цей термін не висмоктаний з пальця, - інакше він не був би однаковий в десятках країн. Авторам законопроекту в своїх затишних кабінетах, очевидно, не зрозуміти, що військова служба передбачає дещо інше проведення часу, ніж перебирання папірців у теплі і затишку. Ненормований робочий день, величезні психологічні й фізичні навантаження, постійний стрес (у Україні він у рази посилюється повною відсутністю прийнятних соціальних умов для людей в погонах) призводить до того, що після двох десятиліть служби рідко який військовослужбовці не має хронічних захворювань. Термін життя їх, відповідно, теж в більшості своїй недовгий.
Але збільшення мінімального терміну служби на 5 років ще терпимий. Незрозуміло, інше – а саме, якими міркуваннями керувалися автори проекту, коли складали пропозицію для військовослужбовців після 25 років сумлінної служби ще не менше 15 років «безкоштовно» чекати заслуженої пенсії. Такого на сьогодні немає ніде в світі!
Це ж треба було придумати обмеження віку, до якого можна служити, 55 роками. Тобто за всіх зусиль мінімум 5 років звільнений офіцер гарантовано «безкоштовно» чекатиме пенсії. Ну, не марення навіжених?
Подивімося на ситуацію зсередини. Середньостатистичний військовий – це людина, що зазнає труднощів служби за доволі скромну винагороду. При цьому маса людей в погонах не мають даху над головою, тобто із свого і без того невеликого грошового утримання повинні левову частину виділяти на винайняте житло. На сьогодні ніяких пільг військові не мають, тому єдине, що відрізняє українського офіцера від, наприклад, вантажника, який одержує таку ж (або й більшу) платню – можливість раніше піти на пенсію. І цю можливість у нього забирають.
Головне питання: чим повинен займатися до отримання пенсії офіцер, який звільнився після 25 років чесної служби? Чим він годуватиме себе і свою сім`ю 15 років? У масі випадків військові, звільнившись, працюють, але найчастіше це – не жадність чи дурість, а прагнення доповнити пенсію в 1200–1400 гривень. Погодьмося, для людини, що залишилася на вулиці з сім`єю після звільнення з армії, – це не така велика сума. Факт у тому, що у віці після 43–45 років знайти роботу з нормальною зарплатою вельми проблематично, тим більше – з резюме, в якому попереднє місце одне – Збройні Сили.
До речі, про резюме. Хто у нас візьме на роботу товариша, який ціле життя командував, наприклад, зенітно-ракетними або танковими підрозділами, або БЧ-2 (ракетно-артилерійською бойовою частиною) корабля? Кому і на якій посаді він з таким досвідом роботи потрібний?
Такий момент. У Севастополі, де маса російських моряків з Чорноморського флоту РФ одержують пенсію з українського Пенсійного фонду, так її і одержуватимуть після 20-25 років вислуги. А їх українські колеги, службовці там-таки - ні. Враховуючи, що військовослужбовці живуть, часто, недовго, Пенсійний фонд України працюватиме на російських військовослужбовцях, а не власних українських.
Але й це не все. У місті звільнений майор чи підполковник, можливо, і переступить через свою офіцерську гордість і влаштується вантажником чи охоронцем (знову таки, кому потрібний охоронець під 50?), або, в крайньому разі, виживатиме, збираючи порожні пляшки біля вокзалу. Але основна маса гарнізонів Збройних Сил розташовані не в містах. Якщо людина одержала за роки служби житло (а найчастіше забезпечуються квартирами військові саме далеких гарнізонів, там будувати дешевше), - де він у військовому містечку взагалі шукатиме роботу, навіть якщо на його спеціальність є попит? Тут не інакше як залишається на 15 років переходити на підніжний корм у прямому розумінні цього слова.
Таким чином, маємо не надто оптимістичну картину. Нині однією з основних проблем Зброєних Сил керівництво Міноборони називає кадрову. Мотивації служити в українській армії практично немає. Тому за рік кількість контрактників у ЗСУ (і це з нашими планами в близькому майбутньому відмовитися від призову!) збільшилася менше, ніж на 1%. Офіцери тікають з армії, хто як може. Але хто сюди взагалі піде служити, свідомо знаючи, що його чекає подібне жалюгідне майбутнє? Чи багатьох спокусить перспектива здобути вищу військову освіту, якщо гарантовано такий кінець «службової кар`єри»?
З упевненістю можна сказати, що молодь, яка все ж таки вирішить вступати до військових вузів, спочатку обиратиме спеціальності, які гарантовано будуть запитані в цивільному житті, – просто вже потім, щоб мати можливість знайти роботу після звільнення в запас в очікуванні пенсії. Наприклад, такими спеціальностями є професії військового юриста або фінансиста. Але проблема в тому, що армія не може складатися тільки з юристів. Її боєздатність визначають саме «бойові» спеціальності – командирські та вузьких військових фахівців. Які після пенсійної реформи ні за якою логікою не можуть бути запитані. А це означає тільки повний розвал Збройних Сил, і нічого іншого.
Водночас в армії в найближчому майбутньому відбуватимуться недобрі речі. Маса старших офіцерів триматимуться у військах до останнього, прагнучи прослужити якомога довше (у цивільному статусі в очікуванні пенсії зайнятися особливо нічим). Таким чином, молодь до всього втратить будь-яку перспективу службового зростання – всі «верхні» посади заб`ють люди похилого віку. Отак Збройні Сили дуже швидко й перетворяться на зібрання підполковників і полковників з підірваним здоров`ям, в кращому разі – сорокарічних капітанів. Боєздатним збройним формуванням таку армію назвати буде неможливо.
...Підлість авторів нинішньої пенсійної реформи щодо військових полягає в тому, що останні мають мінімальну можливість адекватної реакції. Офіцер або прапорщик – не приватні підприємці, вони не можуть просто так, не вступаючи в конфлікт із законом, кинути все і поїхати до Києва мітингувати під будинком уряду, Адміністрацією Президента і парламентом. Але армія і флот мають хай не найефективніший і не гарантований, але все таки абсолютно законний спосіб висловити свою думку – це офіцерські збори. Вони мають повне право звернутися і до міністра оборони України, і до Президента України як Верховного Головнокомандуючого Збройних Сил України. Головне сьогодні – не мовчати.
Варто пригадати ще один момент. Наприкінці листопада цього року директор Департаменту кадрової політики МО України Сергій Трифонов заявив під час «гарячої телефонної лінії» в Києві (див. газета «Народна армія» №222 (4584) від 26 листопада 2010 року) таке: на сьогодні питання про збільшення пенсійного віку військовослужбовців в Міністерстві оборони України не розглядається. АЛЕ! Цитата: «...Якщо відповідні пропозиції з`являтимуться, Департамент кадрової політики після опрацьовування передаватиме їх Громадській раді при Міністерстві оборони України для подальшого обговорення офіцерами в цілому».
Тут військовим пообіцяли (цілий керівник Департаменту Міноборони): всі пропозиції щодо пенсійної реформі обговорюватимуться офіцерами. Сьогодні хто-небудь питає думку людей в погонах? Офіцери, нагадайте ж військовому керівництву його обіцянки! Особисто я упевнений, що голос людей в погонах буде почутий. Аби лише цей голос взагалі прорізався.
Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень
Логіку наших нинішніх керівників, які вирішили підняти пенсійний вік, зрозуміти неможливо. Вони кивають на Європу, - мовляв, там підвищують. Це лицемірство і цинізм чистої води. У країнах ЄС люди живуть в середньому 78 років. А як можна підвищувати пенсійний вік до 65 років для чоловіків в Україні, де їх середня тривалість життя – 62 роки? На це питання ніхто з команди Януковича-Азарова, яка жадає західних кредитів, не відповідає. Зрозуміло одне: це глибоко антинародна «реформа», якщо її взагалі можна вважати реформою, оскільки тут куди доречніше слово «геноцид».
...Для Збройних Сил України пенсійні пропозиції команди Азарова мають особливу красу. Адже абсолютно зрозуміло, що в разі ухвалення законопроекту про пенсійну реформу в його нинішньому вигляді українська армія в близькому майбутньому просто перестане бути боєздатним збройним формуванням, геть втративши професійні кадри. У цьому плані пропозиція в законопроекті служити військовим мінімум 25 років, але одержувати пенсію лише після 60 – той удар під дих, який швидко доконає і без того неухильно деградуючі донині Збройні Сили України.
Почнемо з того, що логіку авторів законопроекту щодо військовослужбовців взагалі зрозуміти неможливо, - пропонуються нововведення, просто дикі для будь-якої цивілізованої країни. На всьому просторі СНД, починаючи з Росії, і далеко за його межами, до США, військовослужбовці мають право на пенсію після 20 років мінімальної вислуги. Цей термін не висмоктаний з пальця, - інакше він не був би однаковий в десятках країн. Авторам законопроекту в своїх затишних кабінетах, очевидно, не зрозуміти, що військова служба передбачає дещо інше проведення часу, ніж перебирання папірців у теплі і затишку. Ненормований робочий день, величезні психологічні й фізичні навантаження, постійний стрес (у Україні він у рази посилюється повною відсутністю прийнятних соціальних умов для людей в погонах) призводить до того, що після двох десятиліть служби рідко який військовослужбовці не має хронічних захворювань. Термін життя їх, відповідно, теж в більшості своїй недовгий.
Але збільшення мінімального терміну служби на 5 років ще терпимий. Незрозуміло, інше – а саме, якими міркуваннями керувалися автори проекту, коли складали пропозицію для військовослужбовців після 25 років сумлінної служби ще не менше 15 років «безкоштовно» чекати заслуженої пенсії. Такого на сьогодні немає ніде в світі!
Це ж треба було придумати обмеження віку, до якого можна служити, 55 роками. Тобто за всіх зусиль мінімум 5 років звільнений офіцер гарантовано «безкоштовно» чекатиме пенсії. Ну, не марення навіжених?
Подивімося на ситуацію зсередини. Середньостатистичний військовий – це людина, що зазнає труднощів служби за доволі скромну винагороду. При цьому маса людей в погонах не мають даху над головою, тобто із свого і без того невеликого грошового утримання повинні левову частину виділяти на винайняте житло. На сьогодні ніяких пільг військові не мають, тому єдине, що відрізняє українського офіцера від, наприклад, вантажника, який одержує таку ж (або й більшу) платню – можливість раніше піти на пенсію. І цю можливість у нього забирають.
Головне питання: чим повинен займатися до отримання пенсії офіцер, який звільнився після 25 років чесної служби? Чим він годуватиме себе і свою сім`ю 15 років? У масі випадків військові, звільнившись, працюють, але найчастіше це – не жадність чи дурість, а прагнення доповнити пенсію в 1200–1400 гривень. Погодьмося, для людини, що залишилася на вулиці з сім`єю після звільнення з армії, – це не така велика сума. Факт у тому, що у віці після 43–45 років знайти роботу з нормальною зарплатою вельми проблематично, тим більше – з резюме, в якому попереднє місце одне – Збройні Сили.
До речі, про резюме. Хто у нас візьме на роботу товариша, який ціле життя командував, наприклад, зенітно-ракетними або танковими підрозділами, або БЧ-2 (ракетно-артилерійською бойовою частиною) корабля? Кому і на якій посаді він з таким досвідом роботи потрібний?
Такий момент. У Севастополі, де маса російських моряків з Чорноморського флоту РФ одержують пенсію з українського Пенсійного фонду, так її і одержуватимуть після 20-25 років вислуги. А їх українські колеги, службовці там-таки - ні. Враховуючи, що військовослужбовці живуть, часто, недовго, Пенсійний фонд України працюватиме на російських військовослужбовцях, а не власних українських.
Але й це не все. У місті звільнений майор чи підполковник, можливо, і переступить через свою офіцерську гордість і влаштується вантажником чи охоронцем (знову таки, кому потрібний охоронець під 50?), або, в крайньому разі, виживатиме, збираючи порожні пляшки біля вокзалу. Але основна маса гарнізонів Збройних Сил розташовані не в містах. Якщо людина одержала за роки служби житло (а найчастіше забезпечуються квартирами військові саме далеких гарнізонів, там будувати дешевше), - де він у військовому містечку взагалі шукатиме роботу, навіть якщо на його спеціальність є попит? Тут не інакше як залишається на 15 років переходити на підніжний корм у прямому розумінні цього слова.
Таким чином, маємо не надто оптимістичну картину. Нині однією з основних проблем Зброєних Сил керівництво Міноборони називає кадрову. Мотивації служити в українській армії практично немає. Тому за рік кількість контрактників у ЗСУ (і це з нашими планами в близькому майбутньому відмовитися від призову!) збільшилася менше, ніж на 1%. Офіцери тікають з армії, хто як може. Але хто сюди взагалі піде служити, свідомо знаючи, що його чекає подібне жалюгідне майбутнє? Чи багатьох спокусить перспектива здобути вищу військову освіту, якщо гарантовано такий кінець «службової кар`єри»?
З упевненістю можна сказати, що молодь, яка все ж таки вирішить вступати до військових вузів, спочатку обиратиме спеціальності, які гарантовано будуть запитані в цивільному житті, – просто вже потім, щоб мати можливість знайти роботу після звільнення в запас в очікуванні пенсії. Наприклад, такими спеціальностями є професії військового юриста або фінансиста. Але проблема в тому, що армія не може складатися тільки з юристів. Її боєздатність визначають саме «бойові» спеціальності – командирські та вузьких військових фахівців. Які після пенсійної реформи ні за якою логікою не можуть бути запитані. А це означає тільки повний розвал Збройних Сил, і нічого іншого.
Водночас в армії в найближчому майбутньому відбуватимуться недобрі речі. Маса старших офіцерів триматимуться у військах до останнього, прагнучи прослужити якомога довше (у цивільному статусі в очікуванні пенсії зайнятися особливо нічим). Таким чином, молодь до всього втратить будь-яку перспективу службового зростання – всі «верхні» посади заб`ють люди похилого віку. Отак Збройні Сили дуже швидко й перетворяться на зібрання підполковників і полковників з підірваним здоров`ям, в кращому разі – сорокарічних капітанів. Боєздатним збройним формуванням таку армію назвати буде неможливо.
...Підлість авторів нинішньої пенсійної реформи щодо військових полягає в тому, що останні мають мінімальну можливість адекватної реакції. Офіцер або прапорщик – не приватні підприємці, вони не можуть просто так, не вступаючи в конфлікт із законом, кинути все і поїхати до Києва мітингувати під будинком уряду, Адміністрацією Президента і парламентом. Але армія і флот мають хай не найефективніший і не гарантований, але все таки абсолютно законний спосіб висловити свою думку – це офіцерські збори. Вони мають повне право звернутися і до міністра оборони України, і до Президента України як Верховного Головнокомандуючого Збройних Сил України. Головне сьогодні – не мовчати.
Варто пригадати ще один момент. Наприкінці листопада цього року директор Департаменту кадрової політики МО України Сергій Трифонов заявив під час «гарячої телефонної лінії» в Києві (див. газета «Народна армія» №222 (4584) від 26 листопада 2010 року) таке: на сьогодні питання про збільшення пенсійного віку військовослужбовців в Міністерстві оборони України не розглядається. АЛЕ! Цитата: «...Якщо відповідні пропозиції з`являтимуться, Департамент кадрової політики після опрацьовування передаватиме їх Громадській раді при Міністерстві оборони України для подальшого обговорення офіцерами в цілому».
Тут військовим пообіцяли (цілий керівник Департаменту Міноборони): всі пропозиції щодо пенсійної реформі обговорюватимуться офіцерами. Сьогодні хто-небудь питає думку людей в погонах? Офіцери, нагадайте ж військовому керівництву його обіцянки! Особисто я упевнений, що голос людей в погонах буде почутий. Аби лише цей голос взагалі прорізався.
Дмитро Тимчук, керівник Центру військово-політичних досліджень
Чому чиновники чваняться своєю так званою набожністю
Після приходу до влади Віктора Януковича в країні якось вибірково почали тлумачити поняття відділення церкви від держави. Україна відома як багатоконфесійна держава, та і в православному сегменті християнської церкви в нашій країні спостерігається конкуренція, що історично склалася після проголошення незалежності. Причому Українська православна церква Московського патріархату дістає протягом останнього року все більш помітні преференції, а патріарх РПЦ Кирило обіцяє не тільки відвідувати Україну з пастирськими візитами, але й оселитися в Києві. Втім, це поки плани, що далеко йдуть, а станом на сьогоднішній момент Ганна Герман (глашатай гуманітарної політики Банкової) зазначила, що до всіх церков ставлення однакове. Правда, на Великдень, пригадується, Віктор Федорович не став об`їжджати кафедральні храми всіх християнських конфесій, а поїхав помолитися в Києво-Печерській лаврі.
Бог і афонські старці, як то кажуть, Вікторові Федоровичу суддя. Віра – це особиста справа і простого громадянина, і президента. Але не можна заперечувати тенденцію: глава держави наполегливо закликає людей віруючих на ключові посади в країні. У новопризначеного голови правління Національного банку Сергія Арбузова, наприклад, немає індивідуального податкового номера. Такий привілей для себе відстояли люди щиро віруючі, які не один рік стояли з транспарантами під Верховною Радою. Відсутність ІПН не завадила панові Арбузову одержати в 2010 році 150 мільйонів гривень доходів – дуже непогано, як для кризового року. Напевно, релігійність – не найгірша якість для банкіра, хоча з таким успіхом краще було б зробити головним банкіром країни мусульманина, адже іслам забороняє лихварську діяльність.
Куди трагікомічнішою була ситуація, коли представники влади і деякі опозиціонери оспівували виняткову набожність нового генерального прокурора Віктора Пшонки. Після розповідей про те, що Віктор Павлович зробив паломництво до багатьох святинь, виникло відчуття легкого подиву. Воно помітно посилилося після виступу заступника Віктора Павловича, Євгена Блажівського, який зробив акцент в оцінці подій 16 грудня у парламенті на блокуванні бютівцями роботи Верховної Ради. Генеральна прокуратура проігнорувала, що опозиціонери з християнським упокоренням витримали побиття політичними опонентами, і збирається надати їм шанс підставити другу щоку (руку, голову – потрібне виберуть по ходу).
З одного боку, у владу залучаються чиновники, які настільки приндяться своєю релігійністю, неначе норма про відділення церкви від держави з Конституції невдовзі буде вилучена. Яка конфесія буде названа «правильною», зможе здогадатися будь-який, обиватель, що хоч трохи цікавиться політикою. З іншого – система управління все більше нагадує не республіканську, а монархічну. Могутній фіскальний апарат, силові структури і підтескт, що постійно лунає у виступах глави держави, - «Держава – це я» - ці чинники викликають серйозне занепокоєння. Національну буржуазію влада вже історично апробувала: або підтягає до себе, або намагається вкласти в прокрустове ложе Податкового кодексу, щоб вона під ногами не плуталася. На робітників і селян на політичному Олімпі зовсім не звертають уваги.
У суспільно-політичному житті країни все виразніше чути відгомін неосвіченого абсолютизму. Свобода слова поступово відміняється за непотрібністю, президентські васали вважають за необхідне проявляти завзятість молодецьку, а Верховна Рада стає схожою за своєю безправністю і безголосістю на перші в історії Європи парламенти. Зате українські чиновники швидко навчилися виконувати команду «Служити» і словом і ділом доводити свою відданість «доброму цареві». Віктор Янукович, який бронзовіє буквально на очах, навмисне чи мимоволі провокує своїх підлеглих на раболіпство азіатського зразка. Цей шлях для країни виглядає контрпродуктивним, не здатним вивести Україну на магістральний шлях європейського розвитку.
Наприкінці хочеться нагадати, що гординя є одним зі смертних гріхів у християнстві, і вип`ячувати свою віру чиновникам і служителям Феміди, м`яко кажучи, несолідно. І якщо вже влада заговорила про реформи, то найкраще вибудовувати державний апарат на принципах протестантської етики – помірності і вірі в здатність чесною працею змінити життя на краще.
Євген Магда
Бог і афонські старці, як то кажуть, Вікторові Федоровичу суддя. Віра – це особиста справа і простого громадянина, і президента. Але не можна заперечувати тенденцію: глава держави наполегливо закликає людей віруючих на ключові посади в країні. У новопризначеного голови правління Національного банку Сергія Арбузова, наприклад, немає індивідуального податкового номера. Такий привілей для себе відстояли люди щиро віруючі, які не один рік стояли з транспарантами під Верховною Радою. Відсутність ІПН не завадила панові Арбузову одержати в 2010 році 150 мільйонів гривень доходів – дуже непогано, як для кризового року. Напевно, релігійність – не найгірша якість для банкіра, хоча з таким успіхом краще було б зробити головним банкіром країни мусульманина, адже іслам забороняє лихварську діяльність.
Куди трагікомічнішою була ситуація, коли представники влади і деякі опозиціонери оспівували виняткову набожність нового генерального прокурора Віктора Пшонки. Після розповідей про те, що Віктор Павлович зробив паломництво до багатьох святинь, виникло відчуття легкого подиву. Воно помітно посилилося після виступу заступника Віктора Павловича, Євгена Блажівського, який зробив акцент в оцінці подій 16 грудня у парламенті на блокуванні бютівцями роботи Верховної Ради. Генеральна прокуратура проігнорувала, що опозиціонери з християнським упокоренням витримали побиття політичними опонентами, і збирається надати їм шанс підставити другу щоку (руку, голову – потрібне виберуть по ходу).
З одного боку, у владу залучаються чиновники, які настільки приндяться своєю релігійністю, неначе норма про відділення церкви від держави з Конституції невдовзі буде вилучена. Яка конфесія буде названа «правильною», зможе здогадатися будь-який, обиватель, що хоч трохи цікавиться політикою. З іншого – система управління все більше нагадує не республіканську, а монархічну. Могутній фіскальний апарат, силові структури і підтескт, що постійно лунає у виступах глави держави, - «Держава – це я» - ці чинники викликають серйозне занепокоєння. Національну буржуазію влада вже історично апробувала: або підтягає до себе, або намагається вкласти в прокрустове ложе Податкового кодексу, щоб вона під ногами не плуталася. На робітників і селян на політичному Олімпі зовсім не звертають уваги.
У суспільно-політичному житті країни все виразніше чути відгомін неосвіченого абсолютизму. Свобода слова поступово відміняється за непотрібністю, президентські васали вважають за необхідне проявляти завзятість молодецьку, а Верховна Рада стає схожою за своєю безправністю і безголосістю на перші в історії Європи парламенти. Зате українські чиновники швидко навчилися виконувати команду «Служити» і словом і ділом доводити свою відданість «доброму цареві». Віктор Янукович, який бронзовіє буквально на очах, навмисне чи мимоволі провокує своїх підлеглих на раболіпство азіатського зразка. Цей шлях для країни виглядає контрпродуктивним, не здатним вивести Україну на магістральний шлях європейського розвитку.
Наприкінці хочеться нагадати, що гординя є одним зі смертних гріхів у християнстві, і вип`ячувати свою віру чиновникам і служителям Феміди, м`яко кажучи, несолідно. І якщо вже влада заговорила про реформи, то найкраще вибудовувати державний апарат на принципах протестантської етики – помірності і вірі в здатність чесною працею змінити життя на краще.
Євген Магда
«Газпром» допоможе Україні звільнитися від самого себе?
«Газпром» поспішає на допомогу українським шахтарям, які потерпають від загазованості вугільних шахт. Російський монополіст готовий інвестувати у видобуток власного газу в Україні і надати відповідні технології. Одним словом, що б ми робили, якби не «Газпром». Приблизно так підноситься російською стороною створення спільного підприємства «Газпромом» і «Нафтогазом» для видобутку на території Україні метану з вугільних пластів. Меморандум про створення СП підписано у Москві 21 грудня. У ході зустрічі глав компаній обговорювалася можливість створення ще одного СП - з освоєння газових родовищ, розташованих у так званій структурі Палласа на шельфі Чорного моря.Все це дуже добре, але не варто забувати про те, з ким Україну має справу. Бачачи, що українське керівництво продовжує наполягати на своєму небажанні віддавати газотранспортну систему в глобальне СП «Газпрому» і «Нафтогазу», росіяни приступили до зачистки українського газовидобувного ринку від потенційних інвесторів ...
Марш ентузіастів
Згідно з Мемурандумом, підписаним головою правління «Газпрому» Олексієм Міллером і головою правління НАК «Нафтогаз Україна» Євгеном Бакуліним, спільне підприємство буде створене на паритетній основі для роботи на території України. СП займеться геологорозвідкою, оцінкою ресурсів метану вугільних пластів і їх переведенням у запаси промислових категорій, бурінням і освоєнням свердловин, облаштуванням родовищ метановугільних, транспортуванням і використанням вугільного газу. У рамках СП планується здійснити відповідні науково-дослідні, дослідно-конструкторські (НДДКР) та проектно-пошукові роботи з видобутку газу з вугільних пластів.
Коротше кажучи, залишилося тільки почати і закінчити.
«Консолідація наших зусиль лежить в логіці ініціатив щодо інтеграції діяльності двох компаній. Робота СП дозволить застосувати і в Україні передові технології «Газпрому» з видобутку вугільного газу, відкриє нові перспективи для нашої співпраці - тепер в освоєнні нетрадиційних джерел. Мова йде не тільки про видобуток в Україні додаткових обсягів газу, які раніше були недоступні, але й, що навіть значно важливіше, - про підвищення безпеки при видобутку вугілля шахтним способом за рахунок вилучення метану з пласта», - сказав О.Міллер після підписання Меморандуму.
Ентузіазм глави «Газпрому», безумовно, заслуговує поваги. Але навіть дилетант помітить ряд протиріч. З одного боку, діяльність СП буде спрямована на проведення НДДКР, а з іншого - «Газпром» готовий поділитися «передовими технологіями». Навіщо тоді ці самі науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи?
Хто кого навчить?
На думку керівника Управління корпоративних комунікацій ГІК «Ренесанс Капітал» Костянтина Головінського, і для «Газпрому», і для «Нафтогазу» видобуток метану з шахт є «пробою пера». «Ні одна, ні інша компанія не мають досвіду в цій сфері. Окремі приватні українські компанії мають значно більший досвід у видобутку шахтного газу, ніж «Нафтогаз», - сказав експерт.
І він має рацію, видобуток шахтного метану для українських вуглевидобувних компаній аж ніяк не новина. Зокрема, одна з найбільших вуглевидобувних компаній України «Краснодонвугілля» вже приступила до реалізації спільної з міжнародною компанією Green Gas International BV програми з видобутку шахтного газу. Планується, що щорічно на шахтах «Краснодонвугілля» буде видобуватися 20 млн. кубометрів метану. Є й інші проекти. Звичайно, обсяги поки не великі, але все ж процес іде.
К.Головінський резонно зазначає, що створення СП допоможе «Газпрому» напрацювати технології, які стануть в нагоді компанії в майбутньому. «Будь-яка нафтогазова компанія сьогодні шукає шляхи диверсифікації свого бізнесу, вивчаючи нетрадиційні методи видобутку. Усім відомо, що видобуток шахтного метану в Україні має значний потенціал, тому що шахти у нас досить сильно загазовані. Багато українських вуглевидобувачів вже цьогоріч серйозно наростили видобуток метану для власних потреб», - підкреслив К.Головінський.
Отже, виходить, що не «Газпром» буде нас вчити, а ми його. Не дивно, що багато російських експертів так позитивно оцінюють створення СП.
Альтернативному джерелу газу - альтернативного інвестора
Ніхто не заперечує, що широкомасштабне розгортання видобутку метану у вугільних пластах потребуватиме серйозних інвестицій, яких в Україні не знайти. Однак, і на «Газпромові» світ клином не зійшовся.
Голова Наглядової ради компанії «МТ-Інвест» Мирослав Табахарнюк переконаний, що значно цікавішим інвестором у проекті видобутку метану в Україні могла би стати ТНК-ВР. «Компанія вже давно працює в цьому напрямку, і в наступному році планувала пробурити дві свердловини в Україні для видобутку метану. ТНК-ВР виглядає значно логічнішим інвестором в даному випадку, аніж «Газпром», - зазначив М.Табахарнюк.
За його словами, «шахтний газ є альтернативою російському природному газу.При цьому ми основному постачальнику російського газу - «Газпрому», по суті, віддаємо альтернативні джерела. Чи є у «Газпрому» стимули для прискорення реалізації цього проекту? Звичайно ж, ні».
Незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут теж скептично оцінює перспективи співпраці з «Газпромом» у сфері видобутку шахтного метану.
На його думку, створення СП, в першу чергу, покликане продемонструвати, що «Нафтогаз» і «Газпром» цілком конструктивно співпрацюють. «Таким чином нас підводять до думки, що створення повномасштабного СП, до якого Україна передасть свою ГТС, може відбутися найближчим часом», - вважає експерт.
О. Нарбут переконаний, що СП з видобутку метану цілком може заблокувати прихід в Україні більш розвинених в технологічному плані інвесторів, зацікавлених у видобутку шахтного газу.
«Газпром» ніколи не займався видобутком шахтного газу і, якщо вивчити документи «Газпрому», то там з питання шахтного газу ми знайдемо тільки наміри, але не результати. Тому створення СП для «Газпрому» - спосіб заблокувати появу в Україні альтернативних інвесторів і, відповідно, альтернативних джерел газу», - додав експерт.
Він припустив, що за аналогією з «метановим» СП «Нафтогаз» і «Газпром» можуть створити окреме СП з видобутку газу на шельфі Чорного моря в структурі Палласа. «Але знову ж таки, виникає питання, наскільки російська сторона зацікавлена в розвитку таких альтернативних напрямків як монополіст на українському газовому ринку», - зазначає О. Нарбут.
Додамо, що в теорії, вже через 3-4 роки Україна цілком могла б вийти на обсяги видобутку шахтного метану в 2-3 млрд. кубометрів на рік, а потім наростити його видобуток до 5 млрд. куб. м, а в майбутньому видобуток метану міг би досягти навіть 10 млрд. кубометрів. Враховуючи, що в середньому Україна споживає близько 60-70 млрд. кубометрів газу на рік, з яких близько 20 млрд. кубометрів становить газ власного видобутку, 5 млрд. куб. м, а тим паче 10 млрд. - досить значний обсяг. В ідеалі можна навіть говорити, що саме за рахунок шахтного метану України в змозі довести внутрішній видобуток газу до 50% загального обсягу споживання. Звичайно, це можливо тільки за умови постійного зниження споживання імпортного газу. Якщо ж знайти інвестиції для початку розробки родовищ газу на чорноморському шельфі, то внутрішній видобуток газу може досягти 60-70% загального споживання. Про сланцевий газ, який у нас теж начебто є, навіть і говорити не варто. Але це все світлі перспективи, шлях до яких, як відомо, надзвичайно звивистий. Утім, на те вони і перспективи, щоби до них прагнути. Разом з тим, віддаючи альтернативні напрямки видобутку газу під егіду «Газпрому», Україна фактично відмовляється від своєї стратегічної мети - енергетичної незалежності.
Антон Лосєв (УНІАН)
Ярлыки:
«Газпром»,
допомога,
звільнення,
Україні
У справу проти Тимошенко прокуратура намагається втягнути ЗМІ
На адресу редакцій обласних газет Хмельниччини міська прокуратура факсом розіслала лист, суть якого зводиться до 4 пунктів: чи писала ваша газета про вручення від Тимошенко автомобілів Opel Combo? Якщо, так, то за участю представників яких політичних сил? Також прокуратура просила надати їм примірник газети, де опублікована стаття й особисто з’явитися на допит у якості свідка.
Екс-Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко й гадки не мала, що матиме великі проблеми, коли організовувала благодійну кампанію (за державні гроші) безкоштовної роздачі автомобілів швидкої допомоги Opel Combo. Те, що ефект бумерангу обов’язково нагадає про себе — це одна річ. Інша справа, що у “медичну справу” правоохоронні органи намагаються вплутати засоби масової інформації.
Нещодавно “Українська правда” розмістила публікацію, де змалювала механізм розподілу іноземних машин. Наголошено, що купівля залізних коней для лікарень українським урядом відбувалася в умовах тотального безгрошів’я. Однак цей фактор, очевидно, менш за все бентежив відповідальних високопосадовців, оскільки все здійснювалося в рамках Програми уряду Тимошенко, про що свідчить красномовний напис на дарованих авто.
Минуло більше року, а правоохоронні органи тільки тепер зрозуміли, що пані Тимошенко допустилася суттєвих помилок. За дорученням Генпрокуратури, прокуратурі м. Хмельницького дано завдання допитати журналістів, котрі писали або якимось чином причетні до горезвісних машин.
Сама ж курява здійнялася вчора, коли на адресу редакцій обласних газет міська прокуратура факсом розіслала листи не новорічного характеру (див. копію листа). Суть листа зводилася до 4 пунктів: чи писала ваша газета про вручення автомобілів Opel Combo; якщо, так, то за участю представників яких політичних сил? Також прокуратура просила надати їм примірник газети, де опублікована стаття й особисто з’явитися на допит у якості свідка. Епістолярний гарнір прокуратура доповнила перцевою родзинкою: “З урахуванням викладеного, вимагаю забезпечити надходження нарочним до прокуратури міста Хмельницького запитуваної інформації до 15 години 22 грудня 2010 року”.
Тепер на мить уявіть ситуацію. Приїхала в Хмельницький Юлія Тимошенко і вручає ключі від нових швидких. Я як журналіст, який виконує свою роботу, описую цю подію і публікую в газеті. При цьому і в голову не приходить підозрювати, що автівки “не чисті” або не призначені для експлуатації для лікарень. Через рік прокуратура покличе на допит і запитає: “Ви писали про авто Opel Combo?” “Писав”, — спокійно відповім. “Вітаємо, ви проходите по справі як свідок”, — скажуть мені. Вочевидь, під листом прокуратури, припускаю, переслідується зовсім інша мета. Приміром, зайвий раз натиснути на медіа. А чому б і ні?
За словами редактора газети Хмельницької міської ради “Проскурів” Богдана Теленька, лист із прокуратури — це сигнал про те, що правоохоронні органи не до кінця вивчили законодавство. “Згадайте про жарт, який був за совєтів: “Коли в Москві стрижуть нігті, то в Києві відрубують пальці”. Щось подібне спостерігаю у діях прокуратури міста Хмельницького. Адже коли в обласній прокуратурі ще розуміють, що таке журналісти й загалом четверта влада, то міське відомство допускається неприпустимого свавілля. У мене виникли запитання до форми та змісту їхнього листа, що одержав учора. Я відмовився йти на допит, за що міська прокуратура пригрозила доставити мене під приводом, тобто конвоєм. Розумію, що хтось вважає, що “Проскурів” — це газета Юлії Тимошенко (мер Хмельницького Сергій Мельник у партії ВО “Батьківщина”. — Авт.) і комусь вигідне цькування журналістів”, — сказав він. Редактор зауважив, що ініціюватиме обговорення цього питання серед ЗМІ Хмельницького.
Сама ж історія з автомобілями Тимошенко, як на мене, не що інше, як спроба зайвий раз відвернути увагу суспільства від болючих проблем. “Ми вам кидаємо в інформаційний простір медичний компромат на Тимошенко, а самі підвищуємо пенсійний вік громадян”...
Віталій Тараненко
Екс-Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко й гадки не мала, що матиме великі проблеми, коли організовувала благодійну кампанію (за державні гроші) безкоштовної роздачі автомобілів швидкої допомоги Opel Combo. Те, що ефект бумерангу обов’язково нагадає про себе — це одна річ. Інша справа, що у “медичну справу” правоохоронні органи намагаються вплутати засоби масової інформації.
Нещодавно “Українська правда” розмістила публікацію, де змалювала механізм розподілу іноземних машин. Наголошено, що купівля залізних коней для лікарень українським урядом відбувалася в умовах тотального безгрошів’я. Однак цей фактор, очевидно, менш за все бентежив відповідальних високопосадовців, оскільки все здійснювалося в рамках Програми уряду Тимошенко, про що свідчить красномовний напис на дарованих авто.
Минуло більше року, а правоохоронні органи тільки тепер зрозуміли, що пані Тимошенко допустилася суттєвих помилок. За дорученням Генпрокуратури, прокуратурі м. Хмельницького дано завдання допитати журналістів, котрі писали або якимось чином причетні до горезвісних машин.
Сама ж курява здійнялася вчора, коли на адресу редакцій обласних газет міська прокуратура факсом розіслала листи не новорічного характеру (див. копію листа). Суть листа зводилася до 4 пунктів: чи писала ваша газета про вручення автомобілів Opel Combo; якщо, так, то за участю представників яких політичних сил? Також прокуратура просила надати їм примірник газети, де опублікована стаття й особисто з’явитися на допит у якості свідка. Епістолярний гарнір прокуратура доповнила перцевою родзинкою: “З урахуванням викладеного, вимагаю забезпечити надходження нарочним до прокуратури міста Хмельницького запитуваної інформації до 15 години 22 грудня 2010 року”.
Тепер на мить уявіть ситуацію. Приїхала в Хмельницький Юлія Тимошенко і вручає ключі від нових швидких. Я як журналіст, який виконує свою роботу, описую цю подію і публікую в газеті. При цьому і в голову не приходить підозрювати, що автівки “не чисті” або не призначені для експлуатації для лікарень. Через рік прокуратура покличе на допит і запитає: “Ви писали про авто Opel Combo?” “Писав”, — спокійно відповім. “Вітаємо, ви проходите по справі як свідок”, — скажуть мені. Вочевидь, під листом прокуратури, припускаю, переслідується зовсім інша мета. Приміром, зайвий раз натиснути на медіа. А чому б і ні?
За словами редактора газети Хмельницької міської ради “Проскурів” Богдана Теленька, лист із прокуратури — це сигнал про те, що правоохоронні органи не до кінця вивчили законодавство. “Згадайте про жарт, який був за совєтів: “Коли в Москві стрижуть нігті, то в Києві відрубують пальці”. Щось подібне спостерігаю у діях прокуратури міста Хмельницького. Адже коли в обласній прокуратурі ще розуміють, що таке журналісти й загалом четверта влада, то міське відомство допускається неприпустимого свавілля. У мене виникли запитання до форми та змісту їхнього листа, що одержав учора. Я відмовився йти на допит, за що міська прокуратура пригрозила доставити мене під приводом, тобто конвоєм. Розумію, що хтось вважає, що “Проскурів” — це газета Юлії Тимошенко (мер Хмельницького Сергій Мельник у партії ВО “Батьківщина”. — Авт.) і комусь вигідне цькування журналістів”, — сказав він. Редактор зауважив, що ініціюватиме обговорення цього питання серед ЗМІ Хмельницького.
Сама ж історія з автомобілями Тимошенко, як на мене, не що інше, як спроба зайвий раз відвернути увагу суспільства від болючих проблем. “Ми вам кидаємо в інформаційний простір медичний компромат на Тимошенко, а самі підвищуємо пенсійний вік громадян”...
Віталій Тараненко
Ярлыки:
ЗМІ,
Намагання,
прокуратура,
справа проти Тимошенко
четверг, 23 декабря 2010 г.
Адвокат Ходорковського: Путін у Росії – некоронований цар
Ходорковський був єдиним із російських бізнесменів, який відкрито фінансував опозицію... Побачивши реакцію Заходу, Путін вирішив, що проковтнуть усе... Йому навіть намагаються приписати вбивства...
«Справа ЮКОСа» - одна з найгучніших у Росії за останні роки. І її головні фігуранти - Михайло Ходорковський і Платон Лебедєв - відсиділи по 8 років кожен. Ось-ось відбудеться оголошення вироку у другій справі проти ЮКОСа. І цього разу обвинуваченим загрожує вже новий термін – по 14 років.
У російського прем`єра Володимира Путіна щодо цього своя думка - «вор должен сидеть в тюрьме», про що він заявив під час недавнього телевізійного спілкування з росіянами. Як вплине цей чинник на остаточний вердикт суду і чим у разі виправдального вироку займеться Михайло Ходорковський, в інтерв`ю УНІАН розповів його адвокат Юрій Шмідт.
Минулого тижня Хамовнічеський суд Москви мав виголосити вирок Ходорковському, але чомусь було прийнято рішення перенести цю процедуру, майже під Новий рік, на 27 грудня. Як ви думаєте, чому так вийшло?
Ооо це таємниця велика. Я можу назвати принаймні десять причин, з яких це могло бути зроблено, але, на жаль жодну з них я не зможу переконливо довести. А висловлювати «голі» припущення мені б не хотілося. Хоча в оголошенні суду про перенесення виголошення вироку цього не було, але секретар Хамовнічеського суду заявила, що суддя просто не встиг написати вирок. Що теж в принципі можливо – писати йому дуже багато. У першій справі вирок складав 700 сторінок, причому перша справа була менша за об`ємом. Тоді оголошення вироку теж було перенесене на 2 чи 3 тижні. Я як юрист вважаю за краще говорити доказово, але оскільки прямих доказів немає, то не можу нічого протиставити заяві прес-служби суду.
Значить, виголошення вироку може затягнутися і до наступного року?
Я можу такий приклад навести. Минула справа розглядалася колегією суддів у складі трьох осіб. І ці три судді, по черзі міняючи один одного, читали вирок два тижні. Тут буде вирок читати одна людина. Наскільки йому вистачить міцності голосових зв`язок і скільки днів він читатиме вирок, сказати складно. Звичайно, все залежатиме, що це буде за вирок, тому що ми вже стикалися з ситуаціями, коли судді давали команди «не мучся з обгрунтуванням, а просто відмов і все». Якщо вирок буде лапідарний і замість мотивування буде вказано «відсутність законних підстав», можна буде впоратися і за п`ять днів. Але це буде, звичайно, пародією на юстицію. Не знаю як за українськими законами, але у нас є цілі статті карно-процесуального кодексу, які детально описують зміст як обвинувачувального, так і виправдального вироку. У мотивувальній частині повинно бути абсолютно все: яке звинувачення пред`явлено, які звинувачення знайшли підтвердження, які не знайшли підтвердження, чому суд приймає або відкидає докази захисту і звинувачення. Це дійсно дуже велика аналітична і синтетична робота. Обвинувачувальний висновок у другій справі складався з 14 томів, а прокурори, 4 людини, по черзі міняючись, виступали не менше 7 робочих днів.
Пане Юрію, чого все-таки, на вашу думку, в справі ЮКОСа більше – політики чи економічних злочинів?
Це абсолютно політична справа. Я можу сказати, коли є бажання порушити кримінальну справу проти політичного опонента або конкурента, це не складно. Тим більше, якщо цей конкурент займається бізнесом (навіть не обов`язково таким надвеликим, як бізнес із багатомільярдними оборотами і багатомільярдною виручкою, як було у ЮКОСа). Прискіпатися до якихось питань виробничо-господарської діяльності можна навіть до власників маленького кіоска або хімчистки. У діяльності великої компанії якісь недоліки знайти взагалі не складно. Тому ми завжди й казали, що в першій справі, коли йшлося про несплату податків, законність застосування податкових пільг цілком може засуджуватися. Але тільки чому це відбувається після пред`явлення кримінального звинувачення? Це цілком може обговорюватися в рамках арбітражного судочинства, як це і багато разів траплялося з найрізноманітнішими російськими компаніями, включаючи навіть такі, як Роснефть і Газпромнефть. Коли в ході податкових перевірок знаходили якісь недоліки, то відразу виставляли претензії. Якщо компанія погоджувалася, то вона погашала заборгованість, якщо не погоджувалася – справа йшла в арбітраж. У нашій справі спочатку була вказівка знайти кримінал, що зробити досить складно. Тому вони визнали всю виробничо- господарську діяльність ЮКОСа кримінальною. Всю! У першій справі, яка багато в чому дублює другу, стверджувалося, що ЮКОС отримав прибуток, але не повністю з цього прибутку заплатив податки. У другій справі стверджується, що ЮКОС взагалі ніякого прибутку не одержував, тому що всі гроші, вся видобута нафта і все, що за цю нафту було виручено, було просто вкрадене. Тобто вся виробнича діяльність ЮКОСа названа кримінальною. Тоді виникає питання, як могла шість років існувати компанія, яка забезпечувала роботою майже 150 тис. людей, яка освоювала нові родовища, оновлювала інфраструктуру, виплачувала зарплату робочим, бонуси і дивіденди акціонерам. І, крім того, була другим за розміром платником податків у Росії. Причому в нафтовій компанії грошей, окрім як від продажу нафти, просто бути не може. Сьогодні нам заявляють, що весь прибуток викрала організована злочинна група, до складу якої входив повністю весь менеджмент ЮКОСа. Мовляв, це була одна організована злочинна група під керівництвом Ходорковського. Це шизофренія!
У 2006 році, коли порушили цю другу справу, становище Путіна було як ніколи міцним – він подивився на реакцію в світі на перший вирок у справі ЮКОСа, вже пройшов перший відтік інвестицій і західні бізнесмени потягнулися знову до Росії. Тоді Путін вирішив, що з`їдять все, що не пред`явиш.
Ви сказали, що справу порушено проти політичного конкурента. Що ви маєте на увазі?
Все дуже просто. Ходорковський був єдиним із російських бізнесменів, який відкрито фінансував опозиційні партії - СПС, «Яблуко» і навіть комуністів. Все це робилося публічно. Він був єдиним із бізнесменів, який безпосередньо на адресу Путіна заявляв про неправильні економічні схеми, що створюються керівництвом країни. Зокрема, говорив про знаменитий нафтопровід Східний Сибір – Тихий океан, який у результаті побудували за суму, що у декілька разів перевершує ту, за яку пропонував це зробити ЮКОС. Ходорковський заявляв Путіну прямим текстом про корупцію в його найближчому оточенні. Хоча людей, які вербально опонували Путіну на політичному полі енергійніше, було чимало, Ходорковський був найнебезпечнішим, не тому що він багато говорив, а тому що володів великим фінансовим ресурсом.
Цей ресурс він використовував зовсім не так, як хотіла влада. Все це разом узяте й було причиною панського гніву. У нас пан Путін – некоронований цар. До того ж він людина дуже мстива за характером. Я його знаю особисто по Петербургу, коли він був заступником Собчака (Анатолій Собчак був мером Санкт-Петербурга. – Авт.), а Собчак був моїм близьким приятелем. Путін злопам`ятний, і це є мотором цієї справи.
Тобто слова Путіна про те, що «вор должен сидеть в тюрьме», стануть пророчими для вироку суду?
Я так не сказав. Я говорив про політичне опонування Ходорковського Путіну.
У пана Путіна регулярно відбувається змішування його особистих, неприязних почуттів до людини і діяльності, якою ця людина займається. В даному випадку вийшов такий мікс – і політичний конкурент, і, до того ж, викликає інші неприємні відчуття.
А що стосується останньої заяви Путіна під час його недавнього спілкування з народом, то тут і оглядачі ламають голову. Чи то це констатація того, що такий вирок вже ухвалено, чи то це вказівка судді, який в цей самий час знаходиться в дорадчій кімнаті і працює над вироком. Мовляв, щоб суддя не забував, що ставлення до фігуранта справи, як любить висловлюватися Путін, у його ініціаторів не змінилося.
Я не хочу сказати, що вважаю вирок уже вирішеним. Не хочу цього говорити, хоча розум природньо, аналізуючи все в сукупності, ніби схиляється до того, що Ходорковський приречений. Але я був би зовсім нікчемним адвокатом, якби не жив надією. Надія вмирає останньою. Тим більше я як адвокат добре розумію неспроможність звинувачення. Слова «абсурд» і «шизофренія» - це терміни, які характеризують звинувачення ще м`яко. Як юрист, по-перше, оцінюючи звинувачувальний вирок, можу припустити, що він буде саме абсурдним і шизофренічним, так само, як і виглядає прокурорське звинувачення. По-друге, ще не вечір... і є, слава Богу, поки інший суд, чию юрисдикцію вимушена визнавати Росія. Росія все більше переплітається зі світовою спільнотою – це завдяки і Олімпіаді в Сочі, і Чемпіонату світу з футболу, і говорити, що вона раптом не визнає юрисдикцію Страсбурзького суду, практично неможливо.
Є ще низка інших економічних і політичних чинників, які можуть вплинути на остаточне рішення. У нас, врешті-решт, є варіанти. Скажімо, оголосять вирок - 8 років, тоді він повністю поглинається вироком у першій справі. Якщо вирок буде 9 років, то термін продовжується по суті своїй на один рік, тому що термін йде з моменту арешту Ходорковського в 2003 році.
Хочете сказати, що випадку виголошення обвинувачувального вироку, ви звертатиметеся до європейських судових інстанцій?
Певна річ. Там уже лежать скарги на другу справу. У справі «ЮКОС проти Росії» вже відбулося слухання, і ми не пізніше першого кварталу наступного року чекаємо рішення.
Путін може приндитися як завгодно, але колись за все це доведеться відповісти. За кожне хамське слово, яке він вимовив. Він не просто сказав, що злодій повинен сидіти у в`язниці, він оцінив звинувачення у другій справі і сказав, що це доведено судом. Крім того, він же не вперше звинуватив Ходорковського у великій кількості вбивств, а це грубе порушення 17-ої статті Європейської конвенції, яка забороняє будь-яке втручання держави в здійснення правосуддя і здійснення тиску на суд. За російським законодавством – це навіть кримінальний злочин. Все це врешті-решт теж враховуватиметься. Думаю, що у Путіна є радники, які можуть ці речі роз`яснити. Хоча, як я розумію, він робить так, як сам вважає за потрібне.
Зараз у російських ЗМІ обговорюється питання про порушення третьої справи проти Ходорковського. У чому ще можуть його звинуватити?
Якщо вірити своїм очам і вухам, то йдеться про звинувачення у вбивствах. Причому ці вбивства скоювалися в 1996-1998 роках. Оскільки я вже 7 років займаюся цією справою, то дуже добре знаю, яка потужна команда працювала в спробах знайти хоч якісь маленькі зачіпки, щоб звинуватити в цьому Ходорковського. Наша юстиція легко зробить із мухи слона, але цю муху треба десь узяти. Мухи не знайшлося, тому я ні в яку третю справу особисто не вірю. Якщо вони ще якусь виробничо-господарську справу придумають, то зовсім не зрозуміло навіщо. Тому що цей термін у будь-якому випадку рахуватиметься з моменту їх арешту. Більшої справи по розкраданню, ніж та, яку їм уже пред`явлено, зараз не може існувати в природі. Припустити можна, що ще якісь господарські порушення придумають і додадуть їм кримінального характеру, оскільки у ЮКОСа, крім головного виробництва, були периферійні і афільовані з ними виробництва. А що стосується звинувачення у вбивствах, то якби така можливість була (висунути звинувачення), то це було б зроблено кілька років тому.
Ви сім років працюєте адвокатом керівництва ЮКОСа, за вашою інформацією, чим Ходорковський займатиметься, якщо його все-таки відпустять?
Як він сам сказав, «перші борги, які я віддам, це борги моїй родині». Нафтовим чи іншим сировинним бізнесом займатися він точно не буде. Ходорковський каже, що його дуже цікавить альтернативна енергетика. Це він сказав між іншим. Це не означає, що це його конкретний план. Цього я точно сказати не можу. Сам Ходорковський, відповідаючи на ці запитання, конкретних відповідей не давав. Напевно, без діла він сидіти не буде. Він дуже енергійна і незвичайно талановита людина. І, чесно кажучи, це велике нещастя Росії, коли така людина сидить у в`язниці. Втім, це традиційно для нашої країни.
Чи можна цю справу назвати найскладнішою за вашу багаторічну адвокатську діяльність?
Це справа унікальна. Мабуть, вона й найскладніша. Я планую цією справою завершити свою кар`єру. Це могло відбутися раніше, оскільки я перед початком суду тяжко захворів, довелося робити операцію і довго відновлюватися. Михайло Борисович все-таки наполіг, щоб я повернувся в цей процес. У мене за час спілкування з цією людиною з`явилася абсолютна впевненість, що злочини, в яких їх звинувачують, вони не скоювали. Чим більше я знаю Ходорковського, тим більше захоплююся розумом, талантом і навіть геніальністю цієї людини. За час роботи він став для мене не просто звичайним клієнтом. Він для мене став людиною, для якої я в свої 73 роки пожертвую абсолютно всім.
Як ви думаєте, чому Ходорковський не залишив країну до арешту, як це зробили, наприклад, Березовський або Чічваркін?
Ходорковський не раз відповідав на це запитання і говорив, що це був важкий вибір.
Тоді Путін посадити його відразу боявся, тому вони спочатку заарештували Пічугіна (Олексій Пічугін – колишній глава відділу внутрішньої економічної безпеки в нафтовій компанії «ЮКОС»), потім заарештували Лебедєва і зробили просочування інформації про те, в чому звинувачують Лебедєва. З цієї інформації стало зрозуміло, що без звинувачення Ходорковському не обійдуться. Сам Ходорковський продовжив працювати, кілька разів їздив за кордон і повертався. Він не сумнівався, що буде підсудним разом з Лебедєвим, і, як він мені казав, у нього була єдина надія, що до суду його не заарештовуватимуть А те, що буде суд, у нього не викликало жодного сумніву. Хоча про те, що можуть заарештувати, він був абсолютно реально орієнтований.
Коли перед людиною стоїть питання, бути політемігрантом або політв`язнем, одні (таких більшість) роблять вибір на користь еміграції. Інші роблять вибір на користь обов’язку, честі і репутації. Це звучить дуже урочисто і трохи пафосно, але, повірте мені, що стосується Ходорковського - так і є.
Розмовляв Роман Цимбалюк, власний кореспондент УНІАН у Росії
«Справа ЮКОСа» - одна з найгучніших у Росії за останні роки. І її головні фігуранти - Михайло Ходорковський і Платон Лебедєв - відсиділи по 8 років кожен. Ось-ось відбудеться оголошення вироку у другій справі проти ЮКОСа. І цього разу обвинуваченим загрожує вже новий термін – по 14 років.
У російського прем`єра Володимира Путіна щодо цього своя думка - «вор должен сидеть в тюрьме», про що він заявив під час недавнього телевізійного спілкування з росіянами. Як вплине цей чинник на остаточний вердикт суду і чим у разі виправдального вироку займеться Михайло Ходорковський, в інтерв`ю УНІАН розповів його адвокат Юрій Шмідт.
Минулого тижня Хамовнічеський суд Москви мав виголосити вирок Ходорковському, але чомусь було прийнято рішення перенести цю процедуру, майже під Новий рік, на 27 грудня. Як ви думаєте, чому так вийшло?
Ооо це таємниця велика. Я можу назвати принаймні десять причин, з яких це могло бути зроблено, але, на жаль жодну з них я не зможу переконливо довести. А висловлювати «голі» припущення мені б не хотілося. Хоча в оголошенні суду про перенесення виголошення вироку цього не було, але секретар Хамовнічеського суду заявила, що суддя просто не встиг написати вирок. Що теж в принципі можливо – писати йому дуже багато. У першій справі вирок складав 700 сторінок, причому перша справа була менша за об`ємом. Тоді оголошення вироку теж було перенесене на 2 чи 3 тижні. Я як юрист вважаю за краще говорити доказово, але оскільки прямих доказів немає, то не можу нічого протиставити заяві прес-служби суду.
Значить, виголошення вироку може затягнутися і до наступного року?
Я можу такий приклад навести. Минула справа розглядалася колегією суддів у складі трьох осіб. І ці три судді, по черзі міняючи один одного, читали вирок два тижні. Тут буде вирок читати одна людина. Наскільки йому вистачить міцності голосових зв`язок і скільки днів він читатиме вирок, сказати складно. Звичайно, все залежатиме, що це буде за вирок, тому що ми вже стикалися з ситуаціями, коли судді давали команди «не мучся з обгрунтуванням, а просто відмов і все». Якщо вирок буде лапідарний і замість мотивування буде вказано «відсутність законних підстав», можна буде впоратися і за п`ять днів. Але це буде, звичайно, пародією на юстицію. Не знаю як за українськими законами, але у нас є цілі статті карно-процесуального кодексу, які детально описують зміст як обвинувачувального, так і виправдального вироку. У мотивувальній частині повинно бути абсолютно все: яке звинувачення пред`явлено, які звинувачення знайшли підтвердження, які не знайшли підтвердження, чому суд приймає або відкидає докази захисту і звинувачення. Це дійсно дуже велика аналітична і синтетична робота. Обвинувачувальний висновок у другій справі складався з 14 томів, а прокурори, 4 людини, по черзі міняючись, виступали не менше 7 робочих днів.
Пане Юрію, чого все-таки, на вашу думку, в справі ЮКОСа більше – політики чи економічних злочинів?
Це абсолютно політична справа. Я можу сказати, коли є бажання порушити кримінальну справу проти політичного опонента або конкурента, це не складно. Тим більше, якщо цей конкурент займається бізнесом (навіть не обов`язково таким надвеликим, як бізнес із багатомільярдними оборотами і багатомільярдною виручкою, як було у ЮКОСа). Прискіпатися до якихось питань виробничо-господарської діяльності можна навіть до власників маленького кіоска або хімчистки. У діяльності великої компанії якісь недоліки знайти взагалі не складно. Тому ми завжди й казали, що в першій справі, коли йшлося про несплату податків, законність застосування податкових пільг цілком може засуджуватися. Але тільки чому це відбувається після пред`явлення кримінального звинувачення? Це цілком може обговорюватися в рамках арбітражного судочинства, як це і багато разів траплялося з найрізноманітнішими російськими компаніями, включаючи навіть такі, як Роснефть і Газпромнефть. Коли в ході податкових перевірок знаходили якісь недоліки, то відразу виставляли претензії. Якщо компанія погоджувалася, то вона погашала заборгованість, якщо не погоджувалася – справа йшла в арбітраж. У нашій справі спочатку була вказівка знайти кримінал, що зробити досить складно. Тому вони визнали всю виробничо- господарську діяльність ЮКОСа кримінальною. Всю! У першій справі, яка багато в чому дублює другу, стверджувалося, що ЮКОС отримав прибуток, але не повністю з цього прибутку заплатив податки. У другій справі стверджується, що ЮКОС взагалі ніякого прибутку не одержував, тому що всі гроші, вся видобута нафта і все, що за цю нафту було виручено, було просто вкрадене. Тобто вся виробнича діяльність ЮКОСа названа кримінальною. Тоді виникає питання, як могла шість років існувати компанія, яка забезпечувала роботою майже 150 тис. людей, яка освоювала нові родовища, оновлювала інфраструктуру, виплачувала зарплату робочим, бонуси і дивіденди акціонерам. І, крім того, була другим за розміром платником податків у Росії. Причому в нафтовій компанії грошей, окрім як від продажу нафти, просто бути не може. Сьогодні нам заявляють, що весь прибуток викрала організована злочинна група, до складу якої входив повністю весь менеджмент ЮКОСа. Мовляв, це була одна організована злочинна група під керівництвом Ходорковського. Це шизофренія!
У 2006 році, коли порушили цю другу справу, становище Путіна було як ніколи міцним – він подивився на реакцію в світі на перший вирок у справі ЮКОСа, вже пройшов перший відтік інвестицій і західні бізнесмени потягнулися знову до Росії. Тоді Путін вирішив, що з`їдять все, що не пред`явиш.
Ви сказали, що справу порушено проти політичного конкурента. Що ви маєте на увазі?
Все дуже просто. Ходорковський був єдиним із російських бізнесменів, який відкрито фінансував опозиційні партії - СПС, «Яблуко» і навіть комуністів. Все це робилося публічно. Він був єдиним із бізнесменів, який безпосередньо на адресу Путіна заявляв про неправильні економічні схеми, що створюються керівництвом країни. Зокрема, говорив про знаменитий нафтопровід Східний Сибір – Тихий океан, який у результаті побудували за суму, що у декілька разів перевершує ту, за яку пропонував це зробити ЮКОС. Ходорковський заявляв Путіну прямим текстом про корупцію в його найближчому оточенні. Хоча людей, які вербально опонували Путіну на політичному полі енергійніше, було чимало, Ходорковський був найнебезпечнішим, не тому що він багато говорив, а тому що володів великим фінансовим ресурсом.
Цей ресурс він використовував зовсім не так, як хотіла влада. Все це разом узяте й було причиною панського гніву. У нас пан Путін – некоронований цар. До того ж він людина дуже мстива за характером. Я його знаю особисто по Петербургу, коли він був заступником Собчака (Анатолій Собчак був мером Санкт-Петербурга. – Авт.), а Собчак був моїм близьким приятелем. Путін злопам`ятний, і це є мотором цієї справи.
Тобто слова Путіна про те, що «вор должен сидеть в тюрьме», стануть пророчими для вироку суду?
Я так не сказав. Я говорив про політичне опонування Ходорковського Путіну.
У пана Путіна регулярно відбувається змішування його особистих, неприязних почуттів до людини і діяльності, якою ця людина займається. В даному випадку вийшов такий мікс – і політичний конкурент, і, до того ж, викликає інші неприємні відчуття.
А що стосується останньої заяви Путіна під час його недавнього спілкування з народом, то тут і оглядачі ламають голову. Чи то це констатація того, що такий вирок вже ухвалено, чи то це вказівка судді, який в цей самий час знаходиться в дорадчій кімнаті і працює над вироком. Мовляв, щоб суддя не забував, що ставлення до фігуранта справи, як любить висловлюватися Путін, у його ініціаторів не змінилося.
Я не хочу сказати, що вважаю вирок уже вирішеним. Не хочу цього говорити, хоча розум природньо, аналізуючи все в сукупності, ніби схиляється до того, що Ходорковський приречений. Але я був би зовсім нікчемним адвокатом, якби не жив надією. Надія вмирає останньою. Тим більше я як адвокат добре розумію неспроможність звинувачення. Слова «абсурд» і «шизофренія» - це терміни, які характеризують звинувачення ще м`яко. Як юрист, по-перше, оцінюючи звинувачувальний вирок, можу припустити, що він буде саме абсурдним і шизофренічним, так само, як і виглядає прокурорське звинувачення. По-друге, ще не вечір... і є, слава Богу, поки інший суд, чию юрисдикцію вимушена визнавати Росія. Росія все більше переплітається зі світовою спільнотою – це завдяки і Олімпіаді в Сочі, і Чемпіонату світу з футболу, і говорити, що вона раптом не визнає юрисдикцію Страсбурзького суду, практично неможливо.
Є ще низка інших економічних і політичних чинників, які можуть вплинути на остаточне рішення. У нас, врешті-решт, є варіанти. Скажімо, оголосять вирок - 8 років, тоді він повністю поглинається вироком у першій справі. Якщо вирок буде 9 років, то термін продовжується по суті своїй на один рік, тому що термін йде з моменту арешту Ходорковського в 2003 році.
Хочете сказати, що випадку виголошення обвинувачувального вироку, ви звертатиметеся до європейських судових інстанцій?
Певна річ. Там уже лежать скарги на другу справу. У справі «ЮКОС проти Росії» вже відбулося слухання, і ми не пізніше першого кварталу наступного року чекаємо рішення.
Путін може приндитися як завгодно, але колись за все це доведеться відповісти. За кожне хамське слово, яке він вимовив. Він не просто сказав, що злодій повинен сидіти у в`язниці, він оцінив звинувачення у другій справі і сказав, що це доведено судом. Крім того, він же не вперше звинуватив Ходорковського у великій кількості вбивств, а це грубе порушення 17-ої статті Європейської конвенції, яка забороняє будь-яке втручання держави в здійснення правосуддя і здійснення тиску на суд. За російським законодавством – це навіть кримінальний злочин. Все це врешті-решт теж враховуватиметься. Думаю, що у Путіна є радники, які можуть ці речі роз`яснити. Хоча, як я розумію, він робить так, як сам вважає за потрібне.
Зараз у російських ЗМІ обговорюється питання про порушення третьої справи проти Ходорковського. У чому ще можуть його звинуватити?
Якщо вірити своїм очам і вухам, то йдеться про звинувачення у вбивствах. Причому ці вбивства скоювалися в 1996-1998 роках. Оскільки я вже 7 років займаюся цією справою, то дуже добре знаю, яка потужна команда працювала в спробах знайти хоч якісь маленькі зачіпки, щоб звинуватити в цьому Ходорковського. Наша юстиція легко зробить із мухи слона, але цю муху треба десь узяти. Мухи не знайшлося, тому я ні в яку третю справу особисто не вірю. Якщо вони ще якусь виробничо-господарську справу придумають, то зовсім не зрозуміло навіщо. Тому що цей термін у будь-якому випадку рахуватиметься з моменту їх арешту. Більшої справи по розкраданню, ніж та, яку їм уже пред`явлено, зараз не може існувати в природі. Припустити можна, що ще якісь господарські порушення придумають і додадуть їм кримінального характеру, оскільки у ЮКОСа, крім головного виробництва, були периферійні і афільовані з ними виробництва. А що стосується звинувачення у вбивствах, то якби така можливість була (висунути звинувачення), то це було б зроблено кілька років тому.
Ви сім років працюєте адвокатом керівництва ЮКОСа, за вашою інформацією, чим Ходорковський займатиметься, якщо його все-таки відпустять?
Як він сам сказав, «перші борги, які я віддам, це борги моїй родині». Нафтовим чи іншим сировинним бізнесом займатися він точно не буде. Ходорковський каже, що його дуже цікавить альтернативна енергетика. Це він сказав між іншим. Це не означає, що це його конкретний план. Цього я точно сказати не можу. Сам Ходорковський, відповідаючи на ці запитання, конкретних відповідей не давав. Напевно, без діла він сидіти не буде. Він дуже енергійна і незвичайно талановита людина. І, чесно кажучи, це велике нещастя Росії, коли така людина сидить у в`язниці. Втім, це традиційно для нашої країни.
Чи можна цю справу назвати найскладнішою за вашу багаторічну адвокатську діяльність?
Це справа унікальна. Мабуть, вона й найскладніша. Я планую цією справою завершити свою кар`єру. Це могло відбутися раніше, оскільки я перед початком суду тяжко захворів, довелося робити операцію і довго відновлюватися. Михайло Борисович все-таки наполіг, щоб я повернувся в цей процес. У мене за час спілкування з цією людиною з`явилася абсолютна впевненість, що злочини, в яких їх звинувачують, вони не скоювали. Чим більше я знаю Ходорковського, тим більше захоплююся розумом, талантом і навіть геніальністю цієї людини. За час роботи він став для мене не просто звичайним клієнтом. Він для мене став людиною, для якої я в свої 73 роки пожертвую абсолютно всім.
Як ви думаєте, чому Ходорковський не залишив країну до арешту, як це зробили, наприклад, Березовський або Чічваркін?
Ходорковський не раз відповідав на це запитання і говорив, що це був важкий вибір.
Тоді Путін посадити його відразу боявся, тому вони спочатку заарештували Пічугіна (Олексій Пічугін – колишній глава відділу внутрішньої економічної безпеки в нафтовій компанії «ЮКОС»), потім заарештували Лебедєва і зробили просочування інформації про те, в чому звинувачують Лебедєва. З цієї інформації стало зрозуміло, що без звинувачення Ходорковському не обійдуться. Сам Ходорковський продовжив працювати, кілька разів їздив за кордон і повертався. Він не сумнівався, що буде підсудним разом з Лебедєвим, і, як він мені казав, у нього була єдина надія, що до суду його не заарештовуватимуть А те, що буде суд, у нього не викликало жодного сумніву. Хоча про те, що можуть заарештувати, він був абсолютно реально орієнтований.
Коли перед людиною стоїть питання, бути політемігрантом або політв`язнем, одні (таких більшість) роблять вибір на користь еміграції. Інші роблять вибір на користь обов’язку, честі і репутації. Це звучить дуже урочисто і трохи пафосно, але, повірте мені, що стосується Ходорковського - так і є.
Розмовляв Роман Цимбалюк, власний кореспондент УНІАН у Росії
Ярлыки:
Адвокат Ходорковського,
некоронований цар,
Путін,
Росії
среда, 22 декабря 2010 г.
Регіонал Володимир Олійник: Гадаю, Тимошенко засудять умовно
Біда минулого уряду не в тому, що вони брали кредити. А в тому, що вони його проїдали... Якби уряд був реформістський, то пустив би ці гроші на встановлення автономного опалення лікарень, шкіл...
Володимир Олійник – народний депутат України від Партії регіонів та один зі спікерів цієї фракції. 2004 року був довіреною особою кандидата в президенти Ющенка, 2006-го став нардепом від БЮТ, 2007 року перейшов до Партії регіонів. Але зараз юрист та поборник права не проти, щоб за корупцію садили і біло-голубих, і помаранчевих та не заперечує проти того, щоб усі нардепи, які хоч колись блокували Раду, відповідали перед законом. УНІАН поставив Володимиру Олійнику кілька запитань.
Володимире Миколайовичу, побиття народних депутатів, яке сьогодні розглядалося в парламенті, почалося з блокування парламенту нардепами БЮТ, які захищали свого лідера Юлію Тимошенко. Хіба це не зрозуміло, що партійці хочуть захистити голову партії від в’язниці?
Будь-яка справа базується на певних доказах. Члени БЮТ вимагали те, чого не можна було вимагати від парламенту. Вимагали, щоб Юлії Тимошенко змінили запобіжний захід – підписку про невиїзд. Тобто щоб парламент у порушення Конституції втрутився у слідчі дії. Депутати вимагали прийняття неконституційного рішення.
Але це принизливо, Тимошенко тут, вона не втікає, для чого ця підписка?
Це – право слідчого. Є ваше право писати та викривати, а в нього свої повноваження. Коли слідчий порушує кримінальну справу, то вибирає запобіжний захід. Найліберальніший захід – підписка про невиїзд. А бійка – спроба додати політичного присмаку справі, щоб Європа почула. Цю бійку в парламенті замовляли. Опозиціонери ставили блокуванням непарламентське завдання. Я чув розмову бютівців: що ми не відійдемо від блокування аж до бійки. Тридцять п’ять чоловік фракції БЮТ блокували президію парламенту. Я запитував: а де інші члени фракції? Адже мова йде про честь і захист лідера. Тож я запитував у тих нардепів, хто був відсутній, чому не були при блокуванні? У відповідь почув: нас штовхають до бійки. Бо коли нема бійки, то в Європі нема сигналу.
Коли закинули в сесійну залу у квітні під час Харківських угод димову шашку, то всьому світові показали картинку. Крім того, хтось домагається дестабілізації в парламенті.
Повертаючись до справи Тимошенко. Чи вам не здається, що під час кризи використати “екологічні” гроші на пенсії – це не лише порушення, а й мужній вчинок?
Нецільове використання коштів – злочин. Для тих, для кого бюджет країни –це не порожній звук. Коли йдеться про нецільове використання бюджету, у Європі за це садять до в’язниці. Зрештою, якщо потрібно використати ці кошти, то дотримайтесь такої процедури – у вас у парламенті є більшість. Нехай парламент проголосує.
Чому ми взялися саме за цю справу? Інформації про розкрадання грошей колишнім вищим керівництвом – море, а доказів буває малувато. Проведу аналогію: Алькапоне убивав людей, сів у в’язницю за несплату податків. А тут, якщо ви перевищили повноваження, то все – треба відповідати. Навіть якщо ви порушили закон з благородних міркувань. Та цю розтрату навіть не можна було б назвати форс-мажором. Тим більше, ми ще й міжнародні угоди порушуємо. Якби уряд був реформістський, то, скажімо, пустив би ці гроші на встановлення автономного опалення лікарень, шкіл. Це – цільове використання, бо ми б зменшили викиди в повітря, поліпшили б ситуацію у закладах і отримали додаткові кошти.
Біда минулого уряду не в тому, що вони брали кредити. А в тому, що вони його проїдали. Ви можете уявити сім’ю, яка позичає гроші та на позичені гроші продовжує харчуватися в ресторані?
Якщо ви про гроші кіотського протоколу, то вони пішли на пенсії, на те, щоб у принципі було за що харчуватися, а не на ресторани, хіба не так?
Ні, я про уряд, який бере гроші й на позичені гроші продовжує купувати втридорога автомобілі, які не були “швидкими допомогами”. Вони не підпадали під визначення “швидкої допомоги” за класифікацією.
У державі існує порядок. А “швидка допомога” навіть розмитнюється за спеціальними правилами.
Але мало того, що вони пропхнули непотріб, там ще й ціна завищена у два рази.
Відомо, що закупівлями у сфері медицини займався ваш колишній міністр охорони здоров’я Зиновій Митник. Юлія Тимошенко стверджує, що вона сама зверталась у Генпрокуратуру з проханням перевірити закупівлю.
Мені байдуже, хто міністр, чий міністр, але якщо він винуватий, нехай відповідає. Тимошенко колись казала, що уряд Януковича краде 60 доларів у секунду. Задайте їй питання: де матеріали?
Їй, як і вам, забракло доказів, але вона не стала судити вас, як судили Алькапоне, за несплату податків.
З 60 нібито вкрадених мільярдів забракло доказів хоча б на 40 тисяч, як у справі Луценка?
Сьогодні йде процес відповідальності за скоєне. Коли ми питаємо, чому ви такого процесу не розпочинали, коли були при владі, вони кажуть, що в них не було свого генпрокурора. Свій генпрокурор чи не свій... Але чого ви не витягнули генерального прокурора сюди в сесійний зал та не запитали: ти що там робиш? Знаєте, чому? Тому що генеральний прокурор вийшов би й сказав, а ваші що, не крадуть? І розповів би, як він готує подання на нардепа демократичної коаліції, але йому подзвонили, сказали, що Юлія Володимирівна просила не давати подання. Тому – все... Закінчується час блокування, закінчується безвідповідальність. Зрештою, учора президент звільнив міністра охорони здоров’я.
І це стало результатом аудиту уряду Тимошенко.
Результатом діяльності тих славних аудиторів, котрі колись у США займалися плямами на сукні Монікі Левінські?
Слухайте, ми ніколи так не дійдемо істини. Правоохоронні органи в нас “погані”, бо вони служать “антинародному режиму”, аудит “поганий”. А чому ви не запитаєте Юлію Володимирівну, чому вони за таку божевільну суму купили автомобілі для “швидкої”?
Гроші кіотського протоколу, за якими ви обвинувачуєте Тимошенко, повернулися на свої рахунки. За що ви будете її судити?
Усі втягнулися в обговорення цієї справи. Утім, ані ви, ані я не знаємо всіх матеріалів, які є в кримінальній справі. Це я вам кажу як колишній голова суду. Це все ще буде предметом обговорення. Але якщо є обвинувачення, то потрібно подавати до суду. Ми будемо все бачити, все буде прозоро. Ви думаєте, що суддя прийме рішення на бездоказовій базі? При такій справі – ніколи! Уже все проводиться прозоро. Всі про все розповідають. Он Луценко розповідає, що аж на сорок тисяч гривень у нього порушень. Ну нащо Луценку сорок тисяч? Але інші речі не розповідає. Що підвищення водія по службі йшло без його участі? І хоч би раз цей водій прийшов до свого міністра й сказав: шеф, я вже підполковник, я вже помешкання отримав, досить з мене. Питання стоїть по-іншому: коли почати реальну боротьбу із крадіжками. Ця влада почала. Вона тим самим розпочала справу і проти себе. Наступна влада прийде й скаже: давайте проведемо аудит.
Невже ви вірите – що ця влада почала боротьбу?.. А ви не побоюєтеся, що в серці кожної бабці Тимошенко залишиться героїнею, яка дала їм пенсію?
Я б хотів, щоб при ухваленні рішення ми думали про це найменше. Ті, хто прийматиме його, повинні думати про закон. Які будуть правові наслідки, політичні – це питання окреме. Якщо починати аналізувати, справа ніколи не завершиться. Я теж багато думав, є плюси, мінуси. Це не останнє питання, яке задають високоурядовцям. Ще будуть “швидкі допомоги”.
І свого колишнього міністра Митника притягнете до відповідальності?
Тут нема мого міністра. Мій міністр – це чесний міністр. Мій міністр не напивається як свиня у Франкфурті. Я сам так не роблю.
А ваш партнер з коаліції комуніст Найдьонов теж не напивається?
Він мені не товариш. Але, якщо говорити про крадіжки... Я був довіреною особою Ющенка, був помічником Юлії Тимошенко. Але мене до влади два з половиною роки у виконавчу владу не запрошували. Бо йшов дерибан. Куди мене не пропонують, то завжди запитують: а нащо він нам, у нього якесь своє бачення. Я вважав, що красти не можна. Заробляти – так, можна. Але задля того, щоб заробляти, необхідно мати клепку. Кірпа покійний заробляв. А просто прийти та дерибанити, - то вибачте. Я кажу про це відповідально, при уряді Тимошенко був дерибан. Це навіть не розкрадання. Бо розкрадання – це усушка, утруска. А коли наперед комерційним структурам платяться гроші за цукор, а в Держрезерві навіть на копійку нема цукру, то давайте зупинимося. Держрезерв підпорядкований міністру економіки, а потім Губський в інтерв’ю каже, що реально Держрезервом керував Турчинов. І Губський стверджує, що казав Турчинову, що і цукор купується не за тією ціною, і газ не за тією ціною в Держрезерві. Тобто реально є тіньова економіка та тіньове управління. З того, що мало бути в Держрезерві, реально залишилося 8%, то хочу запитати екс-прем’єра: ви що осліпли? Ви б колись поцікавилися, хлопці, що ви там робите.
Думаю, що реально Тимошенко не засудять, але умовно засудять.
Леся Дідківська
Володимир Олійник – народний депутат України від Партії регіонів та один зі спікерів цієї фракції. 2004 року був довіреною особою кандидата в президенти Ющенка, 2006-го став нардепом від БЮТ, 2007 року перейшов до Партії регіонів. Але зараз юрист та поборник права не проти, щоб за корупцію садили і біло-голубих, і помаранчевих та не заперечує проти того, щоб усі нардепи, які хоч колись блокували Раду, відповідали перед законом. УНІАН поставив Володимиру Олійнику кілька запитань.
Володимире Миколайовичу, побиття народних депутатів, яке сьогодні розглядалося в парламенті, почалося з блокування парламенту нардепами БЮТ, які захищали свого лідера Юлію Тимошенко. Хіба це не зрозуміло, що партійці хочуть захистити голову партії від в’язниці?
Будь-яка справа базується на певних доказах. Члени БЮТ вимагали те, чого не можна було вимагати від парламенту. Вимагали, щоб Юлії Тимошенко змінили запобіжний захід – підписку про невиїзд. Тобто щоб парламент у порушення Конституції втрутився у слідчі дії. Депутати вимагали прийняття неконституційного рішення.
Але це принизливо, Тимошенко тут, вона не втікає, для чого ця підписка?
Це – право слідчого. Є ваше право писати та викривати, а в нього свої повноваження. Коли слідчий порушує кримінальну справу, то вибирає запобіжний захід. Найліберальніший захід – підписка про невиїзд. А бійка – спроба додати політичного присмаку справі, щоб Європа почула. Цю бійку в парламенті замовляли. Опозиціонери ставили блокуванням непарламентське завдання. Я чув розмову бютівців: що ми не відійдемо від блокування аж до бійки. Тридцять п’ять чоловік фракції БЮТ блокували президію парламенту. Я запитував: а де інші члени фракції? Адже мова йде про честь і захист лідера. Тож я запитував у тих нардепів, хто був відсутній, чому не були при блокуванні? У відповідь почув: нас штовхають до бійки. Бо коли нема бійки, то в Європі нема сигналу.
Коли закинули в сесійну залу у квітні під час Харківських угод димову шашку, то всьому світові показали картинку. Крім того, хтось домагається дестабілізації в парламенті.
Повертаючись до справи Тимошенко. Чи вам не здається, що під час кризи використати “екологічні” гроші на пенсії – це не лише порушення, а й мужній вчинок?
Нецільове використання коштів – злочин. Для тих, для кого бюджет країни –це не порожній звук. Коли йдеться про нецільове використання бюджету, у Європі за це садять до в’язниці. Зрештою, якщо потрібно використати ці кошти, то дотримайтесь такої процедури – у вас у парламенті є більшість. Нехай парламент проголосує.
Чому ми взялися саме за цю справу? Інформації про розкрадання грошей колишнім вищим керівництвом – море, а доказів буває малувато. Проведу аналогію: Алькапоне убивав людей, сів у в’язницю за несплату податків. А тут, якщо ви перевищили повноваження, то все – треба відповідати. Навіть якщо ви порушили закон з благородних міркувань. Та цю розтрату навіть не можна було б назвати форс-мажором. Тим більше, ми ще й міжнародні угоди порушуємо. Якби уряд був реформістський, то, скажімо, пустив би ці гроші на встановлення автономного опалення лікарень, шкіл. Це – цільове використання, бо ми б зменшили викиди в повітря, поліпшили б ситуацію у закладах і отримали додаткові кошти.
Біда минулого уряду не в тому, що вони брали кредити. А в тому, що вони його проїдали. Ви можете уявити сім’ю, яка позичає гроші та на позичені гроші продовжує харчуватися в ресторані?
Якщо ви про гроші кіотського протоколу, то вони пішли на пенсії, на те, щоб у принципі було за що харчуватися, а не на ресторани, хіба не так?
Ні, я про уряд, який бере гроші й на позичені гроші продовжує купувати втридорога автомобілі, які не були “швидкими допомогами”. Вони не підпадали під визначення “швидкої допомоги” за класифікацією.
У державі існує порядок. А “швидка допомога” навіть розмитнюється за спеціальними правилами.
Але мало того, що вони пропхнули непотріб, там ще й ціна завищена у два рази.
Відомо, що закупівлями у сфері медицини займався ваш колишній міністр охорони здоров’я Зиновій Митник. Юлія Тимошенко стверджує, що вона сама зверталась у Генпрокуратуру з проханням перевірити закупівлю.
Мені байдуже, хто міністр, чий міністр, але якщо він винуватий, нехай відповідає. Тимошенко колись казала, що уряд Януковича краде 60 доларів у секунду. Задайте їй питання: де матеріали?
Їй, як і вам, забракло доказів, але вона не стала судити вас, як судили Алькапоне, за несплату податків.
З 60 нібито вкрадених мільярдів забракло доказів хоча б на 40 тисяч, як у справі Луценка?
Сьогодні йде процес відповідальності за скоєне. Коли ми питаємо, чому ви такого процесу не розпочинали, коли були при владі, вони кажуть, що в них не було свого генпрокурора. Свій генпрокурор чи не свій... Але чого ви не витягнули генерального прокурора сюди в сесійний зал та не запитали: ти що там робиш? Знаєте, чому? Тому що генеральний прокурор вийшов би й сказав, а ваші що, не крадуть? І розповів би, як він готує подання на нардепа демократичної коаліції, але йому подзвонили, сказали, що Юлія Володимирівна просила не давати подання. Тому – все... Закінчується час блокування, закінчується безвідповідальність. Зрештою, учора президент звільнив міністра охорони здоров’я.
І це стало результатом аудиту уряду Тимошенко.
Результатом діяльності тих славних аудиторів, котрі колись у США займалися плямами на сукні Монікі Левінські?
Слухайте, ми ніколи так не дійдемо істини. Правоохоронні органи в нас “погані”, бо вони служать “антинародному режиму”, аудит “поганий”. А чому ви не запитаєте Юлію Володимирівну, чому вони за таку божевільну суму купили автомобілі для “швидкої”?
Гроші кіотського протоколу, за якими ви обвинувачуєте Тимошенко, повернулися на свої рахунки. За що ви будете її судити?
Усі втягнулися в обговорення цієї справи. Утім, ані ви, ані я не знаємо всіх матеріалів, які є в кримінальній справі. Це я вам кажу як колишній голова суду. Це все ще буде предметом обговорення. Але якщо є обвинувачення, то потрібно подавати до суду. Ми будемо все бачити, все буде прозоро. Ви думаєте, що суддя прийме рішення на бездоказовій базі? При такій справі – ніколи! Уже все проводиться прозоро. Всі про все розповідають. Он Луценко розповідає, що аж на сорок тисяч гривень у нього порушень. Ну нащо Луценку сорок тисяч? Але інші речі не розповідає. Що підвищення водія по службі йшло без його участі? І хоч би раз цей водій прийшов до свого міністра й сказав: шеф, я вже підполковник, я вже помешкання отримав, досить з мене. Питання стоїть по-іншому: коли почати реальну боротьбу із крадіжками. Ця влада почала. Вона тим самим розпочала справу і проти себе. Наступна влада прийде й скаже: давайте проведемо аудит.
Невже ви вірите – що ця влада почала боротьбу?.. А ви не побоюєтеся, що в серці кожної бабці Тимошенко залишиться героїнею, яка дала їм пенсію?
Я б хотів, щоб при ухваленні рішення ми думали про це найменше. Ті, хто прийматиме його, повинні думати про закон. Які будуть правові наслідки, політичні – це питання окреме. Якщо починати аналізувати, справа ніколи не завершиться. Я теж багато думав, є плюси, мінуси. Це не останнє питання, яке задають високоурядовцям. Ще будуть “швидкі допомоги”.
І свого колишнього міністра Митника притягнете до відповідальності?
Тут нема мого міністра. Мій міністр – це чесний міністр. Мій міністр не напивається як свиня у Франкфурті. Я сам так не роблю.
А ваш партнер з коаліції комуніст Найдьонов теж не напивається?
Він мені не товариш. Але, якщо говорити про крадіжки... Я був довіреною особою Ющенка, був помічником Юлії Тимошенко. Але мене до влади два з половиною роки у виконавчу владу не запрошували. Бо йшов дерибан. Куди мене не пропонують, то завжди запитують: а нащо він нам, у нього якесь своє бачення. Я вважав, що красти не можна. Заробляти – так, можна. Але задля того, щоб заробляти, необхідно мати клепку. Кірпа покійний заробляв. А просто прийти та дерибанити, - то вибачте. Я кажу про це відповідально, при уряді Тимошенко був дерибан. Це навіть не розкрадання. Бо розкрадання – це усушка, утруска. А коли наперед комерційним структурам платяться гроші за цукор, а в Держрезерві навіть на копійку нема цукру, то давайте зупинимося. Держрезерв підпорядкований міністру економіки, а потім Губський в інтерв’ю каже, що реально Держрезервом керував Турчинов. І Губський стверджує, що казав Турчинову, що і цукор купується не за тією ціною, і газ не за тією ціною в Держрезерві. Тобто реально є тіньова економіка та тіньове управління. З того, що мало бути в Держрезерві, реально залишилося 8%, то хочу запитати екс-прем’єра: ви що осліпли? Ви б колись поцікавилися, хлопці, що ви там робите.
Думаю, що реально Тимошенко не засудять, але умовно засудять.
Леся Дідківська
Ярлыки:
Володимир Олійник,
Регіонал,
суд,
Тимошенко,
умовно
У використанні «кіотських» грошей є особистий інтерес Тимошенко
Екс-прем`єр Юлія Тимошенко сьогодні голосно розповідає про нібито розв`язані проти неї політичні репресії. Але ми бачимо, що кримінальні справи, які порушувалися щодо екс-прем`єра на різних етапах її життя, пов`язані виключно з особистим фінансовим інтересом. А ще точніше – невгамовним прагненням особистої наживи.
Саме з особистим інтересом Тимошенко пов`язані і звинувачення про нецільове використання коштів, одержаних Україною за Кіотським протоколом. Те, що вона зробила - це все одно, що взяти гроші з банківських заощаджень населення. Як би вона не прикривалася благородною метою виплати пенсій, це все одно злочин. Інакше навіщо ми приймаємо закон про бюджет, якщо будь-які його порушення можна виправдати черговою «благородною метою».
Особистий інтерес Тимошенко полягав у тому, щоб люди не знали правди про справжні результати роботи її уряду – порожній бюджет і Пенсійний фонд. Вона хотіла, щоб люди вірили в її заклинання про успішну боротьбу з кризою.
Тепер вона повинна понести відповідальність за ці порушення. На відміну від 2005 року, коли представників Партії регіонів викликали через ЗМІ до прокуратури, сьогодні вона має всі можливості спробувати довести свою невинність за допомогою адвокатів в суді.
Але яким би не було рішення суду, вже сьогодні очевидно, що Тимошенко, виходячи з особистих корисливих інтересів, переступила Закон, завдавши істотної шкоди міжнародному іміджу України.
Я не знаю, на що пішли тіньові доходи від цих сумнівних операцій – особняки в Дніпропетровську і Києві, оформлені на підставних осіб, або на будинок у Лондоні, де, за повідомленнями ЗМІ, живуть донька і зять Тимошенко. Відповідь на ці питання повинно дати об`єктивне слідство і справедливий суд.
А ще варто нагадати, як реготала вся країна над податковою декларацією Тимошенко. Кожна літера в ній буквально кричала про скромність і чи не вбогість автора. Та ось тільки роль фігового листка вона не зіграла. Мала надто. Ніякого порівняння з масштабним «надбанням» екс-прем`єра. Рухомим і нерухомим. А якою «непосильною працею» все це було нажито, ще належить розібратися компетентним органам.
Вадим Колесніченко, народний депутат, Партія Регіонів
Саме з особистим інтересом Тимошенко пов`язані і звинувачення про нецільове використання коштів, одержаних Україною за Кіотським протоколом. Те, що вона зробила - це все одно, що взяти гроші з банківських заощаджень населення. Як би вона не прикривалася благородною метою виплати пенсій, це все одно злочин. Інакше навіщо ми приймаємо закон про бюджет, якщо будь-які його порушення можна виправдати черговою «благородною метою».
Особистий інтерес Тимошенко полягав у тому, щоб люди не знали правди про справжні результати роботи її уряду – порожній бюджет і Пенсійний фонд. Вона хотіла, щоб люди вірили в її заклинання про успішну боротьбу з кризою.
Тепер вона повинна понести відповідальність за ці порушення. На відміну від 2005 року, коли представників Партії регіонів викликали через ЗМІ до прокуратури, сьогодні вона має всі можливості спробувати довести свою невинність за допомогою адвокатів в суді.
Але яким би не було рішення суду, вже сьогодні очевидно, що Тимошенко, виходячи з особистих корисливих інтересів, переступила Закон, завдавши істотної шкоди міжнародному іміджу України.
Я не знаю, на що пішли тіньові доходи від цих сумнівних операцій – особняки в Дніпропетровську і Києві, оформлені на підставних осіб, або на будинок у Лондоні, де, за повідомленнями ЗМІ, живуть донька і зять Тимошенко. Відповідь на ці питання повинно дати об`єктивне слідство і справедливий суд.
А ще варто нагадати, як реготала вся країна над податковою декларацією Тимошенко. Кожна літера в ній буквально кричала про скромність і чи не вбогість автора. Та ось тільки роль фігового листка вона не зіграла. Мала надто. Ніякого порівняння з масштабним «надбанням» екс-прем`єра. Рухомим і нерухомим. А якою «непосильною працею» все це було нажито, ще належить розібратися компетентним органам.
Вадим Колесніченко, народний депутат, Партія Регіонів
Ярлыки:
«кіотських» грошей,
використання,
особистий інтерес,
Тимошенко
Операція «Укртелеком» пройшла успішно
Учора, 21 грудня, майже зовсім непримітно для широкого загалу пройшло офіційне повідомлення Фонду державного майна про те, що на конкурс з продажу державного пакету акцій «Укртелекому» подала заявку всього лише одна-однісінька компанія. Що в свою чергу означає, що ми вже не побачимо по телевізору подібного до продажу «Криворіжсталі» дійства, коли дві величезних світових корпорації на аукціоні азартно збільшували свої мільярдні пропозиції у запеклій боротьбі за український металургійний гігант. Згідно з діючим приватизаційним законодавством, фактично і конкурсу як такого тепер не буде – оскільки учасник лише один, то «Укртелеком» ще раз оцінять і продадуть тихесенько єдиній компанії-учасниці даного конкурсу. Таким чином, можна з упевненістю говорити, що вчорашня скромна інформація Фонда держмайна знаменувала собою закінчення операції, яка може посісти одне з найбільш чільних місць в історії української приватизації. І лише зараз можна уявити всю велич та системність виконаної роботи, що призвело, зрештою, до справді блискучого результату – лише одна компанія наважилась взяти участь у відкритому нібито для всіх конкурсі.
Отже по порядку. Фонд держмайна 13 жовтня цього року друкує офіційне повідомлення про проведення конкурсу. Що одразу впадає у вічі – це термін проведення конкурсу. Конкурс по такому системному підприємству, як «Укртелеком», мав пройти всього лише приблизно за два місяці і закінчитись 28 грудня. На уточнююче питання до голови Фонду, а як же всі інтересанти зможуть вивчити конкурсні документи, розробити програми розвитку, створити достатній кеш (лише стартова ціна становила 10,5 млрд. грн.) за такий короткий термін, голова ФДМУ Рябченко відповів, що всі, хто реально зацікавлений в купівлі «Укртелекому», вже давно морально та матеріально до цього готові. Приблизно те саме він відповів на закиди, що досить дивно було призначати фінал конкурсу в переддень новорічних свят, в розпал католицьких різдвяних канікул. Трохи складніше голові ФДМУ було відповісти на запитання щодо вимоги, яка містилася в конкурсних умовах про те, що брати участь в конкурсі не можуть компанії, в яких частка держави перевищує 25 %. Проте з огляду на побоювання, що “Укртелеком” міг стати через купівлю державними агентами власністю Російської Федерації, навіть цю вимогу можна було вважати частково виправданою.
Далі свою непомітну, але дуже важливу роль зіграло Міністерство фінансів, яке не змогло знайти грошей для проведення роад-шоу по «Укртелекому». Таким чином, чи не єдиним джерелом інформування іноземних інвесторів про конкурс по «Укртелекому» залишилась... газета «Урядовий кур’єр», де було опубліковано оголошення про початок конкурсу. Так і уявляється картина: туманний Альбіон, Лондон, до кабінету одного з членів правління «Брітіш Телеком» заходить його помічник з газетою в руках. «Сер, свіжий номер «Урядового кур’єру». «Дякую Генрі, після цієї продажної британської преси це єдина газета, яку я можу читати». Звичайно, були ще фінансові радники, які моніторили ситуацію в країні, і які зрештою і взяли на себе інформування іноземних інвесторів про те, що в Україні оголошено конкурс. Представник одного з таких радників розповів автору цієї статті, що їхні клієнти були дуже здивовані, коли дізнались, що в Україні вже повним ходом йде приватизаційний конкурс. Звичайно ж, часу вскочити у приватизаційний експрес, який все більше набирав ходу, у них вже не було. Між іншим, дехто з інтересантів таки звертався до Фонду з проханням подовжити час проведення конкурсу, проте за словами його голови, подібні дії йшли б всупереч нормам діючого приватизаційного законодавства.
Як результат таких злагоджених дій влади, навіть серед оголошених вчора головою Фонду компаній-інтересантів, які затребували конкурсну документацію для ознайомлення, ми майже не знайдемо якихось відомих світові назв телекомунікаційних гігантів чи фінансових радників.
Проте, попри всі перелічені проблеми, таки знайшлася одна компанія, яка подала заявку на участь в конкурсі по «Укртелекому». Цей сміливець - ESU (EPIC Services Ukraine). Компанія є дочірнім підприємством австрійського концерну EPIC. Нічого поганого про сам концерн сказати не можна. Справді, як і казав голова ФДМУ, EPIC виступає фінансовим радником низки європейських телекомунікаційних компаній. Був радником при приватизації телекомунікаційних підприємств у Центральній Європі, зокрема, в Словаччині. Але участь у приватизації таких масштабів, та ще й не радником, а повноправним покупцем очевидно у компанії - вперше. Що не може не викликати ряду запитань. Зокрема, на вчорашній прес-конференції голова ФДМУ відмовився повідомити, за які самі кошти – свої чи залучені компанія планує придбати держпакет “Укртелекому”. Викликає і певне здивування й те, з якою оперативністю та, чого вже там казати, безстрашністю компанія поринула в наш темний український приватизаційний процес. Хоча всьому цьому може бути одне просте і логічне пояснення – ця компанія може й не бути кінцевим покупцем “Укртелекому”. Можливо, все робиться в інтересах третьої особи - більш досвідченої в українських реаліях, можливо, з більшим авторитетом в української влади.
Останнім часом у ЗМІ активно мусувалась інформація про наміри Рината Ахметова купити “Укртелеком”, але сам голова Фонду вчора зазначив, що компанія, яка очевидно могла представляти інтереси цього поважного бізнесмена - “Альтана Капітал” - відмовилась від участі у конкурсі. Проте, за великим рахунком, це абсолютно нічого не значить. Для українського великого бізнесу вже стало за правило вирішувати свої майнові питання за допомогою залучення західних фінансових структур.
Як саме може відбутися подібна переуступка підприємства? В принципі, покупець згідно до стандартних умов договору купівлі-продажу зобов’язується погоджувати можливий перепродаж підприємства з тим же Фондом держмайна. Проте, в конкурсних умовах по “Укртелекому” міститься проста відповідь, як навіть цю доволі позірну вимогу можна буде обійти. Зокрема, там нічого не сказано про можливість продажу самої компанії з вже належним їй активом - “Укртелекомом”. Таким чином, нічого не заважає корпорації EPIC буквально вже наступного дня після підписання угоди купівлі-продажу продати свою дочірню компанію ESU, яка на цей момент вже стане набувачем “Укртелекому”, в руки, наприклад, однієї надзвичайно порядної і шанованої людини. Зрештою, якщо людина добра, то чому б й ні?
Андрій Гарасим
Олександр Попов: Янукович постійно цікавиться проблемами Києва
У середині листопада Віктор Янукович таки звільнив Леоніда Черновецького з посади голови КМДА, призначивши на це місце екс-міністра ЖКГ Олександра Попова, який з червня де-юре значився першим заступником голови Київської міськдержадміністрації, але де-факто вже став керманичем Києва. Він не просто відсунув на другий план все ще мера Черновецького. З приходом Попова Черновецький просто щез, а Попов натомість - скрізь. Він підписує накази, видає розпорядження, проводить наради, разом з Януковичем чи Азаровим відкриває станції метро, естакади, мости (часом не повністю добудовані), запалює ялинку і зустрічає московських гостей. У своєму насиченому графіку Олександр Попов знайшов час для інтерв’ю УНІАН.
Діяльність КМДА у період 2008-2010 років призвела до втрат матеріальних і фінансових ресурсів міста на суму в 392 млн. грн. Це офіційна інформація ГоловКРУ. З перших днів на посаді ви говорили про кадрові “чистки” і боротьбу з корупцією. Чи ви можете сьогодні сказати, що столична влада очистилася від корупції і вже не становить небезпеки для громади?
Я дуже розраховую, що так сталося. Я ставлю завдання перед правоохоронним органами – попереджати мене про будь-які, навіть, натяки на корупційні порушення в КМДА. Я готовий негайно реагувати. Останнім часом таких сигналів не надходить.
У цивілізованих країнах прийнято, що інформація про всі витрати містом бюджетних коштів доступна для всіх громадян. Вони можуть дізнатися про всі тендери, конкурси, ціни, пропозиції.. Те саме стосується обігу документів. У нас дуже часто ці питання - за сімома печатками. Коли столична влада звітуватиме перед киянами за кожну витрачену копійку з бюджету?
Я мрію, щоб у наступному році ми реалізували проект, який дозволив би нам в електронному вигляді вести документообіг. І, безумовно, щоб всі кияни могли ознайомитись із документами. В Європі на сьогодні це поширена практика.
Що стосується бюджетних витрат. Реформа бюджетної політики пов’язана з впровадженням програми цільової моделі використання коштів. Відповідно до неї кожна копійка буде розписана за програмами, які матимуть конкретні показники результативності. До цих програм кияни зможуть вносити свої пропозиції та долучитися до контролю за використанням коштів.
З бюджету ми не будемо робити секрет.
Олександре Павловичу, останнім часом у Києві відкриваються мости, нові станції метро, лікарні. Але після урочистого відкриття і розрізання першими особами стрічок перед камерами об’єкти закриваються, щоб потім відкритися ще раз. Спочатку три нові станції метро відкрив і випробував президент, згодом ви ті самі станції урочисто відкривали з прем’єром. Швидкісний трамвай був відкритий у жовтні, зупинки будують досі... Ви можете прокоментувати цю "моду"?
5 листопада у напрямку трьох нових станцій метро було здійснено технічний проїзд локомотиву, після якого відповідні служби приступають до налагоджувальних робіт. Власне це одна із вимог техніки безпеки. Хочу зазначити, що Президент постійно цікавиться проблемами міста. На цьому заході він перевірив стан робіт, дав відповідні доручення, після яких було виділене додаткове фінансування. Метрополітен – це стратегічний об’єкт, до нього була прикута увага Президента. До того ж, метрополітенівцям самим хотілося, що в день 50-річчя було запущено експериментальний технічний локомотив. Це було великою перемогою. Адже ці три станції будуються 6 років - з серпня 2004 року. Їх вартість 2 мільярди 100 мільйонів гривень. І за 8 останніх місяців профінансована і виконана третина усіх робіт. Метробудівці працювали у цілодобовому режимі.
Що стосується швидкісного трамваю. Це була моя ініціатива вводити в експлуатацію цей об’єкт. І я вважаю, що я вчинив правильно і це підтвердила практика. За один день швидкісний трамвай перевозить 120-140 тисяч людей.
Коли я приїхав на об’єкт після свого призначення, це був початок серпня цього року, і подивився на стан справ, то одразу зрозумів, що все треба буде переробляти. Ми демонтували біля 7 кілометрів колій, замінили 93 тисячі кріплень. Якби розпочали будівництво з нуля - було б простіше. У тій ситуації я прийняв рішення, виходячи, насамперед, із інтересів киян, якомога швидше завершити здачу частину об‘єкту, а вже потім добудовувати іншу.
Я переконав прем’єр-міністра, що треба вводити частину об‘єкту і продовжувати реконструкцію решти станцій. Ми зараз забезпечуємо нормальний доступ до трамваю з точки зору безпеки. Так, звісно, немає сучасного вигляду... Але все працює, люди користуються, дякують за цей об’єкт. Я вважаю, що ми зробили правильно.
Якщо будуть і на інших об’єктах такі спірні питання: чи вводити першу чергу чи чекати завершення будівництва, я за те, щоб вводити і паралельно вести роботи із добудови.
Щодо Московської площі. Президент іще у 2004 році ініціював будівництво цієї розв‘язки. У жовтні ж він відкривав її основну частину – естакаду. Ми не стали чекати завершення будівництва усього комплексу, адже було зрозуміло, що нова естакада значно розвантажить Московську площу. А в цілому відкриття розв‘язки відбулось 15 грудня.
Залізничний міст, як і метрополітен, дуже дорогий об’єкт. У цьому місяці ми запустили автомобільний рух з Лівого на Правий берег, завершили будівництво з’їзду на Дніпровську набережну. Але ми розуміємо, що це лише перша черга, треба завершити будівництво мосту у зворотному напрямі .
Я переконаний, що поетапна здача таких об’єктів є правильною і відповідає інтересам киян і жодною мірою не свідчить про популізм дій із боку влади.
Чи встановлені терміни, коли об’єкти будуть готові повністю? Той самий швидкісний трамвай...
На даний час ми профінансували всі борги, які були у нас перед будівельниками. З’явилась можливість більш активно будувати наступні зупинки. Зараз київська влада залучає частково і бізнес, той, який готовий бути нашим партнером. Я переконаний, що у березні ми здамо в експлуатацію увесь комплекс.
А як Ви співпрацюєте з Леонідом Черновецьким, які у вас відносини? Його сьогодні не видно і не чутно, перед пресою і на публічних заходах у столиці з’являєтеся тільки ви...
Ми спілкуємося і вирішуємо робочі питання переважно у телефонному режимі. Можу сказати, що сьогодні я не відчуваю якихось протиріч, які заважають нам працювати.
А яку саме роботу він виконує?
Гадаю, з цим питанням краще звернутись до нього особисто.
Патріарх Філарет направив Вам листа з проханням розібратися у ситуації з відстороненням священиків УПЦ КП від проведення поховань. А нещодавно Київрада виділила 11 мільйонів на побудову храму УПЦ МП на Московській площі. Чому міська влада надає преференція тільки одній конфесії, коли Україна є багатоконфесійною країною?
Київська влада не бере участі в будівництві релігійних споруд. Ми дотримуємось паритету і жодна з конфесій немає ніяких привілей. Моя позиція така: культові об’єкти в будь-якій країні є окрасою міста. Якщо вони виконані у відповідному архітектурному стилі і не порушують архітектуру міста, то місцева влада має сприяти конфесіям, які їх будують.
Що стосується 11 мільйонів, то вони були виділені на реконструкцію інженерних мереж у цьому районі. Їх там вже давно необхідно замінити, деякі добудувати, щоб забезпечити нормальне функціонування будинків, у тому числі і підключення кафедрального собору, який сьогодні будується у Києві.
Що стосується кладовищ. Люди дійсно повинні мати право на вибір. Католики – католицького священика, прихожани Київського патріархату – священика цього патріархату. Тут не може бути силових рішень.
Колишній мер Нью-Йорка, приїхавши до Києва, був здивований, що в центрі міста на Хрещатику тротуари вщент забиті машинами. Влада ще намагається підзаробити на цьому: тротуари розфарбовують “під парковки” і беруть з водіїв солідні гроші. Допоки пішоходи у столиці України на тротуарах мусять поступатися місцем автівкам?
Коли я почав працювати, теж був шокований масштабом цієї проблеми. Можна було б сказати: все, більше такого не буде, ми сьогодні всіх забираємо, відвозимо на штраф-майданчик...
Я сам водій, я дуже люблю їздити за кермом і мені, звісно, доводилося паркуватися, а умов міська влада для паркування не створила.
Моє рішення з цього питання таке: спочатку влада повинна збудувати у відповідних місцях підземні чи наземні паркінги або інші майданчики, а вже потім вдаватися до адміністрування та заборон, суттєво збільшувати штрафи.
І коли з’являться ці паркінги?
Питання парковок у Києві має бути вирішено у найближчі роки. Це наше стратегічне завдання. Ми вже маємо ряд підготовлених пропозицій для бізнесу і найближчим часом розпочнемо будівництво таких об’єктів.
У проекті Житлового кодексу прописана можливість за комунальні борги забирати квартири і суспільна потреба примусового виселення, що дозволить виселяти з помешкань будь-кого будь-куди. Як ви оцінюєте ці нововведення як колишній міністр ЖКГ?
Нововведень немає. Виселення за борги – це абсолютно стара норма. І вона прописана не Житловим кодексом. Це інше законодавство, інші кодекси, які вже давно діють в Україні.
Що стосується суспільної потреби. Безумовно, таке рішення може прийматися у виключних випадках і за рішенням суду. Наприклад, є аварійний будинок, який якнайшвидше треба поставити на капітальний ремонт і готові це зробити, і кошти виділили, і знаємо, що за 3-4 місяці ми ліквідуємо аварійну ситуацію. Але людей треба переселити на цей час. 90% погоджуються і кажуть: немає проблем, ми переїжджаємо. А інші кажуть – ми цього робити не будемо. А якщо завтра виникне загроза їхньому життю? Якщо щось трапиться з їхнім здоров’ям – буде відповідати влада? Тому у влади повинен бути механізм у таких випадках, де йдеться про ліквідацію можливих надзвичайних ситуацій, вирішувати таким чином ці питання. Думаю, це абсолютно логічно. І ця норма діє практично у кожній країні світу.
Але ж через цю норму виникнуть спекуляції. Якомусь бізнесмену захочеться побудувати торговельний центр. Визначать, що він становить суспільну потребу...
Торговельний центр не може бути суспільною потребою.
Тоді державна установа. Людей просто виселять, мотивуючи суспільною потребою...
Не можна назвати все, що будується, суспільною потребою. Суспільна потреба – це будівництво, наприклад, стратегічно важливих транспортних комунікацій, а йому заважають адміністративні чи житлові будинки. Хоче одна людина чи не хоче, але не може все місто чи вся країна чекати, поки вона погодиться. Держава повинна мати такий важіль.
Мені навіть на думку не спадає, що це може бути використано бізнесом. Всі ці моменти законодавчо прописані.
Яку б ви самі собі поставили оцінку за піврічний період фактичного керування Києвом?
Сказати, що я повністю задоволений, я не можу. Хотілося б зробити більше. Дійсно, за ці 6 місяців вдалося частково стабілізувати ситуацію. Що ж до конкретної оцінки нашої роботи, то її мають визначити кияни.
Розмовляла Анна Ященко
Діяльність КМДА у період 2008-2010 років призвела до втрат матеріальних і фінансових ресурсів міста на суму в 392 млн. грн. Це офіційна інформація ГоловКРУ. З перших днів на посаді ви говорили про кадрові “чистки” і боротьбу з корупцією. Чи ви можете сьогодні сказати, що столична влада очистилася від корупції і вже не становить небезпеки для громади?
Я дуже розраховую, що так сталося. Я ставлю завдання перед правоохоронним органами – попереджати мене про будь-які, навіть, натяки на корупційні порушення в КМДА. Я готовий негайно реагувати. Останнім часом таких сигналів не надходить.
У цивілізованих країнах прийнято, що інформація про всі витрати містом бюджетних коштів доступна для всіх громадян. Вони можуть дізнатися про всі тендери, конкурси, ціни, пропозиції.. Те саме стосується обігу документів. У нас дуже часто ці питання - за сімома печатками. Коли столична влада звітуватиме перед киянами за кожну витрачену копійку з бюджету?
Я мрію, щоб у наступному році ми реалізували проект, який дозволив би нам в електронному вигляді вести документообіг. І, безумовно, щоб всі кияни могли ознайомитись із документами. В Європі на сьогодні це поширена практика.
Що стосується бюджетних витрат. Реформа бюджетної політики пов’язана з впровадженням програми цільової моделі використання коштів. Відповідно до неї кожна копійка буде розписана за програмами, які матимуть конкретні показники результативності. До цих програм кияни зможуть вносити свої пропозиції та долучитися до контролю за використанням коштів.
З бюджету ми не будемо робити секрет.
Олександре Павловичу, останнім часом у Києві відкриваються мости, нові станції метро, лікарні. Але після урочистого відкриття і розрізання першими особами стрічок перед камерами об’єкти закриваються, щоб потім відкритися ще раз. Спочатку три нові станції метро відкрив і випробував президент, згодом ви ті самі станції урочисто відкривали з прем’єром. Швидкісний трамвай був відкритий у жовтні, зупинки будують досі... Ви можете прокоментувати цю "моду"?
5 листопада у напрямку трьох нових станцій метро було здійснено технічний проїзд локомотиву, після якого відповідні служби приступають до налагоджувальних робіт. Власне це одна із вимог техніки безпеки. Хочу зазначити, що Президент постійно цікавиться проблемами міста. На цьому заході він перевірив стан робіт, дав відповідні доручення, після яких було виділене додаткове фінансування. Метрополітен – це стратегічний об’єкт, до нього була прикута увага Президента. До того ж, метрополітенівцям самим хотілося, що в день 50-річчя було запущено експериментальний технічний локомотив. Це було великою перемогою. Адже ці три станції будуються 6 років - з серпня 2004 року. Їх вартість 2 мільярди 100 мільйонів гривень. І за 8 останніх місяців профінансована і виконана третина усіх робіт. Метробудівці працювали у цілодобовому режимі.
Що стосується швидкісного трамваю. Це була моя ініціатива вводити в експлуатацію цей об’єкт. І я вважаю, що я вчинив правильно і це підтвердила практика. За один день швидкісний трамвай перевозить 120-140 тисяч людей.
Коли я приїхав на об’єкт після свого призначення, це був початок серпня цього року, і подивився на стан справ, то одразу зрозумів, що все треба буде переробляти. Ми демонтували біля 7 кілометрів колій, замінили 93 тисячі кріплень. Якби розпочали будівництво з нуля - було б простіше. У тій ситуації я прийняв рішення, виходячи, насамперед, із інтересів киян, якомога швидше завершити здачу частину об‘єкту, а вже потім добудовувати іншу.
Я переконав прем’єр-міністра, що треба вводити частину об‘єкту і продовжувати реконструкцію решти станцій. Ми зараз забезпечуємо нормальний доступ до трамваю з точки зору безпеки. Так, звісно, немає сучасного вигляду... Але все працює, люди користуються, дякують за цей об’єкт. Я вважаю, що ми зробили правильно.
Якщо будуть і на інших об’єктах такі спірні питання: чи вводити першу чергу чи чекати завершення будівництва, я за те, щоб вводити і паралельно вести роботи із добудови.
Щодо Московської площі. Президент іще у 2004 році ініціював будівництво цієї розв‘язки. У жовтні ж він відкривав її основну частину – естакаду. Ми не стали чекати завершення будівництва усього комплексу, адже було зрозуміло, що нова естакада значно розвантажить Московську площу. А в цілому відкриття розв‘язки відбулось 15 грудня.
Залізничний міст, як і метрополітен, дуже дорогий об’єкт. У цьому місяці ми запустили автомобільний рух з Лівого на Правий берег, завершили будівництво з’їзду на Дніпровську набережну. Але ми розуміємо, що це лише перша черга, треба завершити будівництво мосту у зворотному напрямі .
Я переконаний, що поетапна здача таких об’єктів є правильною і відповідає інтересам киян і жодною мірою не свідчить про популізм дій із боку влади.
Чи встановлені терміни, коли об’єкти будуть готові повністю? Той самий швидкісний трамвай...
На даний час ми профінансували всі борги, які були у нас перед будівельниками. З’явилась можливість більш активно будувати наступні зупинки. Зараз київська влада залучає частково і бізнес, той, який готовий бути нашим партнером. Я переконаний, що у березні ми здамо в експлуатацію увесь комплекс.
А як Ви співпрацюєте з Леонідом Черновецьким, які у вас відносини? Його сьогодні не видно і не чутно, перед пресою і на публічних заходах у столиці з’являєтеся тільки ви...
Ми спілкуємося і вирішуємо робочі питання переважно у телефонному режимі. Можу сказати, що сьогодні я не відчуваю якихось протиріч, які заважають нам працювати.
А яку саме роботу він виконує?
Гадаю, з цим питанням краще звернутись до нього особисто.
Патріарх Філарет направив Вам листа з проханням розібратися у ситуації з відстороненням священиків УПЦ КП від проведення поховань. А нещодавно Київрада виділила 11 мільйонів на побудову храму УПЦ МП на Московській площі. Чому міська влада надає преференція тільки одній конфесії, коли Україна є багатоконфесійною країною?
Київська влада не бере участі в будівництві релігійних споруд. Ми дотримуємось паритету і жодна з конфесій немає ніяких привілей. Моя позиція така: культові об’єкти в будь-якій країні є окрасою міста. Якщо вони виконані у відповідному архітектурному стилі і не порушують архітектуру міста, то місцева влада має сприяти конфесіям, які їх будують.
Що стосується 11 мільйонів, то вони були виділені на реконструкцію інженерних мереж у цьому районі. Їх там вже давно необхідно замінити, деякі добудувати, щоб забезпечити нормальне функціонування будинків, у тому числі і підключення кафедрального собору, який сьогодні будується у Києві.
Що стосується кладовищ. Люди дійсно повинні мати право на вибір. Католики – католицького священика, прихожани Київського патріархату – священика цього патріархату. Тут не може бути силових рішень.
Колишній мер Нью-Йорка, приїхавши до Києва, був здивований, що в центрі міста на Хрещатику тротуари вщент забиті машинами. Влада ще намагається підзаробити на цьому: тротуари розфарбовують “під парковки” і беруть з водіїв солідні гроші. Допоки пішоходи у столиці України на тротуарах мусять поступатися місцем автівкам?
Коли я почав працювати, теж був шокований масштабом цієї проблеми. Можна було б сказати: все, більше такого не буде, ми сьогодні всіх забираємо, відвозимо на штраф-майданчик...
Я сам водій, я дуже люблю їздити за кермом і мені, звісно, доводилося паркуватися, а умов міська влада для паркування не створила.
Моє рішення з цього питання таке: спочатку влада повинна збудувати у відповідних місцях підземні чи наземні паркінги або інші майданчики, а вже потім вдаватися до адміністрування та заборон, суттєво збільшувати штрафи.
І коли з’являться ці паркінги?
Питання парковок у Києві має бути вирішено у найближчі роки. Це наше стратегічне завдання. Ми вже маємо ряд підготовлених пропозицій для бізнесу і найближчим часом розпочнемо будівництво таких об’єктів.
У проекті Житлового кодексу прописана можливість за комунальні борги забирати квартири і суспільна потреба примусового виселення, що дозволить виселяти з помешкань будь-кого будь-куди. Як ви оцінюєте ці нововведення як колишній міністр ЖКГ?
Нововведень немає. Виселення за борги – це абсолютно стара норма. І вона прописана не Житловим кодексом. Це інше законодавство, інші кодекси, які вже давно діють в Україні.
Що стосується суспільної потреби. Безумовно, таке рішення може прийматися у виключних випадках і за рішенням суду. Наприклад, є аварійний будинок, який якнайшвидше треба поставити на капітальний ремонт і готові це зробити, і кошти виділили, і знаємо, що за 3-4 місяці ми ліквідуємо аварійну ситуацію. Але людей треба переселити на цей час. 90% погоджуються і кажуть: немає проблем, ми переїжджаємо. А інші кажуть – ми цього робити не будемо. А якщо завтра виникне загроза їхньому життю? Якщо щось трапиться з їхнім здоров’ям – буде відповідати влада? Тому у влади повинен бути механізм у таких випадках, де йдеться про ліквідацію можливих надзвичайних ситуацій, вирішувати таким чином ці питання. Думаю, це абсолютно логічно. І ця норма діє практично у кожній країні світу.
Але ж через цю норму виникнуть спекуляції. Якомусь бізнесмену захочеться побудувати торговельний центр. Визначать, що він становить суспільну потребу...
Торговельний центр не може бути суспільною потребою.
Тоді державна установа. Людей просто виселять, мотивуючи суспільною потребою...
Не можна назвати все, що будується, суспільною потребою. Суспільна потреба – це будівництво, наприклад, стратегічно важливих транспортних комунікацій, а йому заважають адміністративні чи житлові будинки. Хоче одна людина чи не хоче, але не може все місто чи вся країна чекати, поки вона погодиться. Держава повинна мати такий важіль.
Мені навіть на думку не спадає, що це може бути використано бізнесом. Всі ці моменти законодавчо прописані.
Яку б ви самі собі поставили оцінку за піврічний період фактичного керування Києвом?
Сказати, що я повністю задоволений, я не можу. Хотілося б зробити більше. Дійсно, за ці 6 місяців вдалося частково стабілізувати ситуацію. Що ж до конкретної оцінки нашої роботи, то її мають визначити кияни.
Розмовляла Анна Ященко
Ярлыки:
Олександр Попов,
проблеми Києва,
Янукович
Акула напала на жінку прямо на моїх очах
Щойно повернулися з курорту в Шарм-ель-Шейху. Цього разу наш багаторічний досвід відпочинку в Єгипті збагатився новими незабутніми враженнями. Довелось стати свідком нападу акули на людину.
Рятувальник закляк від жаху побаченого
Трапилось це в останній день осені близько половини четвертого. У цей тихий час люди в основному відпочивали на пляжі в тіні під парасольками або в номерах. З розслабленого стану нас вивели свистки й крики охорони. Прямо напроти нас, метрів за тридцять від берега, троє “свіженьких” росіян бавилися у воді, вилазячи на яскраву віндсерфингову дошку. Вони запливли на корали, що категорично заборонено (входити у воду дозволено тільки з понтона).
Коли їх прогнали на відкриту воду і галас стих, почулись відчайдушні крики одинокої пловчихи, якв знаходилася на глибині, далі в морі на відстані метрів сімдесят від берега. Пляж заметушився, хтось крикнув: «Жінка тоне». Найближче до жінки знаходилися ті троє на дошці. Двоє негайно злізли в воду, а третій погріб рятувати. Але за три метри до жінки, яка щось кричала, закляк, мабуть, від жаху побаченого. А на пляжі вже ходило страшне слово shark – “акула”.
Вода біля понтона завирувала. Це сплили троє італійських дайверів у чорних гідрокостюмах і панічно побігли на берег. Одна з них бачила трагедію з підводної позиції і описала її як класичну атаку по спіралі. Саму ж акулу ідентифікувала двома словами – «наче автобус».
У цей час до місця трагедії підпливла моторка, двоє єгиптян затягли закривавлену жертву в човен і доставили на понтон. Там двоє масажистів зупинили кровотечу з відкушених кінцівок, перетягнувши їх пляжними рушниками, і відправили нещасну жінку в госпіталь у Каїр. Там її прооперували й занесли інфекцію. Це була росіянка на прізвище Столярова і, як виявилось згодом, не перша жертва з серії. Але саме з цього моменту інформація пробилась через атмосферу замовчування в ефір. Спочатку в УНІАН, а потім повсюди.
Море негайно закрили. Почалися показові вилови акул, що тривають і досі. Свідків навіть запрошували на “впізнавання” зловлених риб. Через чотири дні все трішки заспокоїлось, відбулася часткова ротація відпочивальників, і в 9 годин ранку море відкрили. Я побіг плавати в числі перших, хоч дружина слізно просила: «Не спіши, хай поплавають інші!?» За чотири дні спокою море змінилося невпізнанно. Вода набула ідеальної прозорості, з’явилося величезне розмаїття риб. Узагалі Червоне море вважається одним з найкращих для сноркелінгу – плавання з маскою. Але насолоджуватися довго не довелось. Уже в обід усіх повиганяли з води й море закрили. Не пускають купатися досі.
За мисом, близько три кілометри від нас, акула смертельно травмувала німкеню.
Німкеня це вам не росіяни. Це серйозно. І на весь світ.
Історія атак
Офіційно за десять років зареєстровано десять випадків нападу акул на туристів у Червоному морі (ISAF –International shark attack file). Насправді нападів набагато більше, але їх замовчують зі зрозумілих причин. Південні моря, а затока Акаба в Червоному морі не виняток, багаті на різних хижаків. Недарма бухти з красивими й романтичними назвами Блю чи Корал Бей іменувалися більш реально – Акуляча затока та Акулячий прохід. Останній розділяє курортний берег Сінайського півострова та довгий безлюдний острів Тіран і є природним маршрутом для хижаків, що мандрують з Індійського океану за кораблями.
Відомо, що у 2003 році саме там акули вбили одного й покалічили іншого дайвера. І це при всьому тому, що в ті роки контроль був драконівський. П’яні, з порізами й травмами, а також жінки з місячними, у воду не допускалися. Також категорично заборонялося годувати й приманювати рибу. Також пам’ятна жахлива авіакатастрофа в січні 2004 року. Тоді у воду неподалік аеропорту “Шарм” упав Боїнг-737. Загинуло півтори сотні французів, яких розкидало разом з уламками по великій території. На це “свято” зібрались сотні акул.
Їхати в Єгипет усе одно треба
Так що робити? Не їхати в Єгипет? Відповідь така ж, як у старому єврейському анекдоті: “Не знаю про шо ви говогите, але їхать тгеба”.
Потрібно лише чітко розуміти й знати деякі факти й дотримуватися елементарних правил поведінки у воді:
А. Акула – це найдавніший хижак і за мільйони років майже не змінилась. Як була хазяйкою своєї водної території, так і залишилась. Відповідно, полює на все, що рухається, і захищає свою територію від агресора.
Б. Людина еволюціонує і активно, особливо в останні роки, освоює небезпечні води південних морів. І якщо за часів Джека Лондона моряки в морі купались лише в межах досягнення спущеного в море вітрила, то зараз сфера інтересів людини-відпочиваючої охоплює плавання, сноркелінг, дайвінг, серфінг і багато іншого у відкритому морі.
В. Деякі правила безпеки при плаванні в морі:
1. Плавати тільки в масці й ластах. Це дасть змогу візуально контролювати ситуацію. Ласти мають бути якнайдовшими. Акула підсліпувата, і завжди пробує на смак. Часто, куснувши ласти, відходить. Сам бачив як італійці несуть ласти завдовжки до пояса.
2. Не плавати по одному.
3. Плавати тільки вздовж коралового рифу. Завжди можна швиденько втекти на мілину.
4. У жодному разі не приманювати до себе рибу. Хай і зовсім безпечну. Тобто ніяких харчів з собою.
5. Плавати тільки вдень. Виключити ранкові й вечерні години.
6. Бажано плавати з акулячою палкою або іншим довгим предметом.
7. З травмами й кровотечами краще залишатись на пляжі.
8. Не ходити у воді “в туалет” – запах сечі приваблює акулу так само, як і кров.
9. При наближенні акули без паніки, не роблячи надто різких рухів, плисти до понтона чи іншого безпечного місця, не випускаючи акулу з поля зору.
10. Негайно реагувати на свистки і жести охорони.
Це не весь список, але цілком достатній для безпечного плавання (якщо пустять у море).
Бажаю щасливого і безпечного відпочинку в Єгипті.
Віктор Малєй
Рятувальник закляк від жаху побаченого
Трапилось це в останній день осені близько половини четвертого. У цей тихий час люди в основному відпочивали на пляжі в тіні під парасольками або в номерах. З розслабленого стану нас вивели свистки й крики охорони. Прямо напроти нас, метрів за тридцять від берега, троє “свіженьких” росіян бавилися у воді, вилазячи на яскраву віндсерфингову дошку. Вони запливли на корали, що категорично заборонено (входити у воду дозволено тільки з понтона).
Коли їх прогнали на відкриту воду і галас стих, почулись відчайдушні крики одинокої пловчихи, якв знаходилася на глибині, далі в морі на відстані метрів сімдесят від берега. Пляж заметушився, хтось крикнув: «Жінка тоне». Найближче до жінки знаходилися ті троє на дошці. Двоє негайно злізли в воду, а третій погріб рятувати. Але за три метри до жінки, яка щось кричала, закляк, мабуть, від жаху побаченого. А на пляжі вже ходило страшне слово shark – “акула”.
Вода біля понтона завирувала. Це сплили троє італійських дайверів у чорних гідрокостюмах і панічно побігли на берег. Одна з них бачила трагедію з підводної позиції і описала її як класичну атаку по спіралі. Саму ж акулу ідентифікувала двома словами – «наче автобус».
У цей час до місця трагедії підпливла моторка, двоє єгиптян затягли закривавлену жертву в човен і доставили на понтон. Там двоє масажистів зупинили кровотечу з відкушених кінцівок, перетягнувши їх пляжними рушниками, і відправили нещасну жінку в госпіталь у Каїр. Там її прооперували й занесли інфекцію. Це була росіянка на прізвище Столярова і, як виявилось згодом, не перша жертва з серії. Але саме з цього моменту інформація пробилась через атмосферу замовчування в ефір. Спочатку в УНІАН, а потім повсюди.
Море негайно закрили. Почалися показові вилови акул, що тривають і досі. Свідків навіть запрошували на “впізнавання” зловлених риб. Через чотири дні все трішки заспокоїлось, відбулася часткова ротація відпочивальників, і в 9 годин ранку море відкрили. Я побіг плавати в числі перших, хоч дружина слізно просила: «Не спіши, хай поплавають інші!?» За чотири дні спокою море змінилося невпізнанно. Вода набула ідеальної прозорості, з’явилося величезне розмаїття риб. Узагалі Червоне море вважається одним з найкращих для сноркелінгу – плавання з маскою. Але насолоджуватися довго не довелось. Уже в обід усіх повиганяли з води й море закрили. Не пускають купатися досі.
За мисом, близько три кілометри від нас, акула смертельно травмувала німкеню.
Німкеня це вам не росіяни. Це серйозно. І на весь світ.
Історія атак
Офіційно за десять років зареєстровано десять випадків нападу акул на туристів у Червоному морі (ISAF –International shark attack file). Насправді нападів набагато більше, але їх замовчують зі зрозумілих причин. Південні моря, а затока Акаба в Червоному морі не виняток, багаті на різних хижаків. Недарма бухти з красивими й романтичними назвами Блю чи Корал Бей іменувалися більш реально – Акуляча затока та Акулячий прохід. Останній розділяє курортний берег Сінайського півострова та довгий безлюдний острів Тіран і є природним маршрутом для хижаків, що мандрують з Індійського океану за кораблями.
Відомо, що у 2003 році саме там акули вбили одного й покалічили іншого дайвера. І це при всьому тому, що в ті роки контроль був драконівський. П’яні, з порізами й травмами, а також жінки з місячними, у воду не допускалися. Також категорично заборонялося годувати й приманювати рибу. Також пам’ятна жахлива авіакатастрофа в січні 2004 року. Тоді у воду неподалік аеропорту “Шарм” упав Боїнг-737. Загинуло півтори сотні французів, яких розкидало разом з уламками по великій території. На це “свято” зібрались сотні акул.
Їхати в Єгипет усе одно треба
Так що робити? Не їхати в Єгипет? Відповідь така ж, як у старому єврейському анекдоті: “Не знаю про шо ви говогите, але їхать тгеба”.
Потрібно лише чітко розуміти й знати деякі факти й дотримуватися елементарних правил поведінки у воді:
А. Акула – це найдавніший хижак і за мільйони років майже не змінилась. Як була хазяйкою своєї водної території, так і залишилась. Відповідно, полює на все, що рухається, і захищає свою територію від агресора.
Б. Людина еволюціонує і активно, особливо в останні роки, освоює небезпечні води південних морів. І якщо за часів Джека Лондона моряки в морі купались лише в межах досягнення спущеного в море вітрила, то зараз сфера інтересів людини-відпочиваючої охоплює плавання, сноркелінг, дайвінг, серфінг і багато іншого у відкритому морі.
В. Деякі правила безпеки при плаванні в морі:
1. Плавати тільки в масці й ластах. Це дасть змогу візуально контролювати ситуацію. Ласти мають бути якнайдовшими. Акула підсліпувата, і завжди пробує на смак. Часто, куснувши ласти, відходить. Сам бачив як італійці несуть ласти завдовжки до пояса.
2. Не плавати по одному.
3. Плавати тільки вздовж коралового рифу. Завжди можна швиденько втекти на мілину.
4. У жодному разі не приманювати до себе рибу. Хай і зовсім безпечну. Тобто ніяких харчів з собою.
5. Плавати тільки вдень. Виключити ранкові й вечерні години.
6. Бажано плавати з акулячою палкою або іншим довгим предметом.
7. З травмами й кровотечами краще залишатись на пляжі.
8. Не ходити у воді “в туалет” – запах сечі приваблює акулу так само, як і кров.
9. При наближенні акули без паніки, не роблячи надто різких рухів, плисти до понтона чи іншого безпечного місця, не випускаючи акулу з поля зору.
10. Негайно реагувати на свистки і жести охорони.
Це не весь список, але цілком достатній для безпечного плавання (якщо пустять у море).
Бажаю щасливого і безпечного відпочинку в Єгипті.
Віктор Малєй
Агресивний аутизм «регіоналів» і проблеми з мовленням
Сьогодні багато аналітиків і оглядачів шукають відповіді на питання про причини тої навальної агресії, яку продемонстрували депутати Партії регіонів, б’ючи своїх колег 16 грудня.
Хтось без особливих коментарів давав фотки тих вояків з ПР, які ніби скопійовані зі стенду «їх розшукує міліція».
Інші вказували на завідому безкарність та чисельну й фізичну перевагу як рушійну силу агресії здоровенних і дужих «регіоналів» проти старших і слабших «бютівців».
Треті вважають, що така демонстративна розправа була свідомим дійством, покликаним показати, як опозиції, так і всій країні, хто «в українському домі хазяїн». Монополізація влади, здійснювана ударами стільців і потужними хуками...
Усі перераховані оцінки мають свою слушність, але не заторкують глибинних психофізіологічних механізмів такої поведінки представників цієї політичної сили, яку прийнято вважати «кланом». Тобто закритою спільнотою, яка живе у власному локально й ментально обмеженому світі та переслідує власні інтереси.
На думку автора (кандидата наук), усе пояснюється притаманним цій групі осіб «колективним політичним аутизмом». Як відомо, при аутизмі в людей спостерігається виражений і всебічний дефіцит соціальної взаємодії та спілкування, а також обмежені інтереси й дії, що повторюються аж до ритуалізації.
Яскравий приклад індивідуального аутизму читачі могли спостерігати в культовому фільмі «Людина дощу». Зациклений на собі і своєму внутрішньому світі герой Дастіна Хофмана ледве помічав навколишніх і був зациклений на собі, на своєму внутрішньому світі й традиційних ритуалах.
«Регіонали» геть не помічають нікого поза межами свого клану й не звертають уваги ні на чиї інтереси, окрім власних. Обмежених. Переслідуючи їх, вони виявляють гостру нехіть до соціальної взаємодії та спілкування, властиву аутистам.
Не спілкуються ні з опозицією, ні з експертами, ні з громадськістю. У результаті з’являється бартер «українська територія на дешевий газ», від якого російське «блакитне золото» лише дорожчає. Потім під місцеві вибори владна більшість приймає закон, який надає «регіоналам» безпрецедентні преференції – і наривається на різку реакцію Європи. Проштовхується Податковий кодекс – і викликає спонтанні масові акції протесту.
Украй сумнівний «конституційний реверс», тобто повернення до Конституції 1996 року, здійснювали ті цілком байдужі до надокучливого дзижчання ззовні аутисти, які засіли в Конституційному суді – навіть Венеціанську комісію не чують!
Даремно цим панам з сильно вираженим синдромом аутистичного спектру намагалися пояснити, що всі ці дії ідуть на шкоду всім, а отже, і їм самим. Пробували внести якісь поправки в шкідливі законопроекти, які б їх скоригували. Спроби налагодити комунікацію з аутистами носили однобічний характер. Вони чули лише внутрішні голоси.
Медикам відомо, що ті, хто страждає на аутизм, мають сильну потребу в одноманітності, а тому чинять опір змінам, відмовляючись відволікатися на чуже втручання. Це виливається в ритуальну поведінку – виконання повсякденних занять у одному й тому ж порядку і в той самий час (наприклад, дотримання незмінної дієти або ритуалу одягання в суворо визначеному порядку).
От і досліджувані нами пацієнти чітко засвоїли послідовність своїх ритуальних дій у великій незрозумілій залі під блискотливим скляним куполом. Спочатку – витерпіти незрозумілий підсилений мікрофоном галас сторонніх осіб (аутизм посилює чутливість до візуальних та слухових подразників) про «статті», «порушення» і «поправки». А потім – звично знайти поглядом руку «старшого» і за її плавним помахом з полегкістю тицьнути (або не тицяти) у кнопку.
Чітке дотримання таких простих ритуальних ітерацій дозволяє перебувати «регіоналам» у повній гармонії з собою і з кланом.
Але при чому тут бійки, спитає уважний читач. Та й у «Людині дощу» аутист був мирним і тихим, зосередженим на власних проблемах. Але такими люди з подібними розладами бувають далеко не завжди.
Як пише всезнаюча Вікіпедія, згідно з наявними науковими даними, аутизм у дітей (а розглядувані особи достеменно як великі діти) асоційований з агресією, знищенням майна й нападами гніву. Серйозні напади гніву спостерігалися у двох третин обслідуваних дітей з розладами аутистичного спектру, а кожен третій проявляв агресію. За даними дослідження, напади гніву частіше виникали в дітей, які мали проблеми із засвоєнням мови.
На жаль, саме ті особи, які так завзято демонстрували неабияку агресію 16 грудня, явно мають проблеми з мовленням. І це підтверджується їхніми синхронами на ТБ. Ні, між собою, у вузькому аутистичному колі, вони ще можуть комунікувати за допомогою тієї збідненої сигнальної системи, яку самі вони вважають російською мовою. Хоча ні з точки зору орфоепії, ні лексики, ні стилістики вона такою вважатися не може. Така собі «піджн-рашн».
А от у такому ненависному для того, хто страждає на аутизм, зовнішньому спілкуванні виникають великі труднощі. Проблеми із засвоєнням та використанням повноцінної мови з великою кількістю лексем і складним синтаксисом. От і виникає роздратування й агресія…
Нерідко аутизм дає людям ще й так званий «синдром саванта», тобто феноменальні здібності у вузьких сферах. Герой Дастіна Хофмана, наприклад, мав неймовірну пам’ять і робив у голові дуже складні обчислення. Це здавалося оточенню справжнім чудом.
Наші артисти-«регіонали» ніяким чудесам не навчені. Як співав Володимир Висоцький, «кроме мордобития – никаких чудес»…
Микола Писарчук
Хтось без особливих коментарів давав фотки тих вояків з ПР, які ніби скопійовані зі стенду «їх розшукує міліція».
Інші вказували на завідому безкарність та чисельну й фізичну перевагу як рушійну силу агресії здоровенних і дужих «регіоналів» проти старших і слабших «бютівців».
Треті вважають, що така демонстративна розправа була свідомим дійством, покликаним показати, як опозиції, так і всій країні, хто «в українському домі хазяїн». Монополізація влади, здійснювана ударами стільців і потужними хуками...
Усі перераховані оцінки мають свою слушність, але не заторкують глибинних психофізіологічних механізмів такої поведінки представників цієї політичної сили, яку прийнято вважати «кланом». Тобто закритою спільнотою, яка живе у власному локально й ментально обмеженому світі та переслідує власні інтереси.
На думку автора (кандидата наук), усе пояснюється притаманним цій групі осіб «колективним політичним аутизмом». Як відомо, при аутизмі в людей спостерігається виражений і всебічний дефіцит соціальної взаємодії та спілкування, а також обмежені інтереси й дії, що повторюються аж до ритуалізації.
Яскравий приклад індивідуального аутизму читачі могли спостерігати в культовому фільмі «Людина дощу». Зациклений на собі і своєму внутрішньому світі герой Дастіна Хофмана ледве помічав навколишніх і був зациклений на собі, на своєму внутрішньому світі й традиційних ритуалах.
«Регіонали» геть не помічають нікого поза межами свого клану й не звертають уваги ні на чиї інтереси, окрім власних. Обмежених. Переслідуючи їх, вони виявляють гостру нехіть до соціальної взаємодії та спілкування, властиву аутистам.
Не спілкуються ні з опозицією, ні з експертами, ні з громадськістю. У результаті з’являється бартер «українська територія на дешевий газ», від якого російське «блакитне золото» лише дорожчає. Потім під місцеві вибори владна більшість приймає закон, який надає «регіоналам» безпрецедентні преференції – і наривається на різку реакцію Європи. Проштовхується Податковий кодекс – і викликає спонтанні масові акції протесту.
Украй сумнівний «конституційний реверс», тобто повернення до Конституції 1996 року, здійснювали ті цілком байдужі до надокучливого дзижчання ззовні аутисти, які засіли в Конституційному суді – навіть Венеціанську комісію не чують!
Даремно цим панам з сильно вираженим синдромом аутистичного спектру намагалися пояснити, що всі ці дії ідуть на шкоду всім, а отже, і їм самим. Пробували внести якісь поправки в шкідливі законопроекти, які б їх скоригували. Спроби налагодити комунікацію з аутистами носили однобічний характер. Вони чули лише внутрішні голоси.
Медикам відомо, що ті, хто страждає на аутизм, мають сильну потребу в одноманітності, а тому чинять опір змінам, відмовляючись відволікатися на чуже втручання. Це виливається в ритуальну поведінку – виконання повсякденних занять у одному й тому ж порядку і в той самий час (наприклад, дотримання незмінної дієти або ритуалу одягання в суворо визначеному порядку).
От і досліджувані нами пацієнти чітко засвоїли послідовність своїх ритуальних дій у великій незрозумілій залі під блискотливим скляним куполом. Спочатку – витерпіти незрозумілий підсилений мікрофоном галас сторонніх осіб (аутизм посилює чутливість до візуальних та слухових подразників) про «статті», «порушення» і «поправки». А потім – звично знайти поглядом руку «старшого» і за її плавним помахом з полегкістю тицьнути (або не тицяти) у кнопку.
Чітке дотримання таких простих ритуальних ітерацій дозволяє перебувати «регіоналам» у повній гармонії з собою і з кланом.
Але при чому тут бійки, спитає уважний читач. Та й у «Людині дощу» аутист був мирним і тихим, зосередженим на власних проблемах. Але такими люди з подібними розладами бувають далеко не завжди.
Як пише всезнаюча Вікіпедія, згідно з наявними науковими даними, аутизм у дітей (а розглядувані особи достеменно як великі діти) асоційований з агресією, знищенням майна й нападами гніву. Серйозні напади гніву спостерігалися у двох третин обслідуваних дітей з розладами аутистичного спектру, а кожен третій проявляв агресію. За даними дослідження, напади гніву частіше виникали в дітей, які мали проблеми із засвоєнням мови.
На жаль, саме ті особи, які так завзято демонстрували неабияку агресію 16 грудня, явно мають проблеми з мовленням. І це підтверджується їхніми синхронами на ТБ. Ні, між собою, у вузькому аутистичному колі, вони ще можуть комунікувати за допомогою тієї збідненої сигнальної системи, яку самі вони вважають російською мовою. Хоча ні з точки зору орфоепії, ні лексики, ні стилістики вона такою вважатися не може. Така собі «піджн-рашн».
А от у такому ненависному для того, хто страждає на аутизм, зовнішньому спілкуванні виникають великі труднощі. Проблеми із засвоєнням та використанням повноцінної мови з великою кількістю лексем і складним синтаксисом. От і виникає роздратування й агресія…
Нерідко аутизм дає людям ще й так званий «синдром саванта», тобто феноменальні здібності у вузьких сферах. Герой Дастіна Хофмана, наприклад, мав неймовірну пам’ять і робив у голові дуже складні обчислення. Це здавалося оточенню справжнім чудом.
Наші артисти-«регіонали» ніяким чудесам не навчені. Як співав Володимир Висоцький, «кроме мордобития – никаких чудес»…
Микола Писарчук
Ярлыки:
Агресивний аутизм «регіоналів»,
мовлення,
проблеми
вторник, 21 декабря 2010 г.
Як у Росії знайшли оригінал Конституції Пилипа Орлика
У документі сказано, що український рід бере свій початок з давніх часів – від хозарів... В України має бути віра православна Константинопольського підпорядкування, а не Московського...
Минає трьохсота річниця від написання славнозвісної конституції Пилипа Орлика, яка стала першим європейським правовим актом свого роду (для порівняння, у Франції та Польщі аналогічний документ з’явився аж через вісімдесят років). Рік створення – 1710-й – був для української державності вкрай важким, до чого призвела програна Росії Полтавська битва. Аби якось поліпшити становище країни, Пилип Орлик, перебуваючи разом із Мазепою в еміграції, шукає підтримки європейських політичних лідерів, зокрема шведського короля. А конституція мала б стати свідченням існування України як окремої державної одиниці та гарантією збереження влади гетьмана й козацької старшини за умов протекторату монарха. Крім того, акт мав на меті вирішити актуальні для тієї доби питання поділу влади між її гілками. Але через складні обставини конституція так і не набула чинності.
На жаль, протягом кількох століть її безцінний оригінал був безслідно втрачений, аж поки у 2008 році його не віднайшли працівники Центрального державного історичного архіву України. Подія належного розголосу не набула.
Серед співробітників історичного архіву була Оксана Вовк, яка погодилася розповісти нам про знахідку.
Оксано Борисівно, розкажіть, як ви розшукали конституцію?
У 2008 році я та ще одна співробітниця Ганна Кутова у Російському архіві давніх актів виявляли документи, які зберігаються поза межами України. Ми шукали акти, пов’язані з Конотопською битвою, адже якраз наближалася її річниця. Але окрім того, у нас була ідея передивитися ще один фонд, де зберігаються копії зі Шведського архіву. У його розділі “Дипломатика”, підрозділі “Московітика”, який складається з 667 актів, є дві справи, що стосуються безпосередньо України. Вони називаються «Колекція козакіка». Це вибіркова колекція, присвячена дипломатичним відносинам Богдана Хмельницького та Івана Виговського зі Швецією, які свою зовнішньополітичну діяльність спрямували на виведення України з-під влади Московії та Речі Посполитої та віддання її під протекторат шведського короля. Окрім того, є частина, де містяться листи та папери Пилипа Орлика, який досить довго жив у Швеції. Він багато листувався з тогочасними володарями Європи та можновладцями, маючи на меті довести їм, що Україна є незалежною і має право на окремість від Московії. Серед паперів, до речі, міститься й латиномовний короткий варіант конституції Орлика – тезисний виклад оригіналу. Там немає ні преамбули, ні присяги, лише статті. Я так розумію, що копії цього документа гетьман вкладав у свої листи як певне підтвердження прав України.
Ми також знали, що свого часу копії конституції публікувалися в Росії. У 1847 році Осип Бодянський у «Чтениях в Императорском Обществе» оприлюднив латинський текст конституції. Проте він спирався на копію, яка зберігалася в паперах генерального хорунжого Миколи Ханенка. У 1859 році у тій же серії «Чтений» був опублікований російськомовний варіант конституції. От на ці два видання й спиралися подальші дослідження, з них же робилися переклади на інші мови. У 1916 Степанківський видав у Швейцарії латинський текст і переклад французькою. Відомі також англійський, німецький, польський варіанти конституції. Ще кілька років тому Росія передала нам деякі документи з фонду тринадцятого «Дела об Украине», серед паперів якого була чергова російська копія конституції, як ми вважаємо, першої чверті ХІХ ст. На береги видання винесені незрозумілі старовживані та українські слова з перекладом на російську.
Але де ж оригінал? У російському архіві є й інші фонди, що стосувалися України. Ми звернули увагу на фонд сто двадцять четвертий - «Малоросийские дела». Цей фонд формувався з Московського та Петербурзького архівів. Там зберігалися документи, які вже втратили свою актуальність поточну, але мали історичну цінність. За радянських часів цей архів був мікрофільмований і переданий до нашого архіву. На одній плівці ми побачили опис документів архіву, зроблений істориком Миколою Бантишем-Каменським, який наприкінці ХVІІІ ст. керував архівом. В описі зазначалося, що в архіві є збірка трьох документів: переклад листа шведського короля Карла ХІІ до кошового отамана Якима Богуша, «Договоры и постановления» (це, власне, і є конституція) та акт шведського монарха, що підтверджує обрання Пилипа Орлика гетьманом. Ми вирішили подивитися, що ж це за документи. Переглянули мікрофільмовану версію. Ми побачили, що там чітко видно печатку Війська запорізького і з підписом Орлика. Тоді ми зробили запит на оригінал. І це виявився оригінал конституції Пилипа Орлика, зроблений староукраїнською мовою! У ХІХ ст. саме з неї зробили той російський переклад, який потрапив до нас раніше. Копію опублікували наближено до оригіналу: це переклад листа до Якима Богуша «Договоры и постановления» та підтвердження Карла ХІІ. До речі, підтвердження подається латинською мовою, і тут же додається переклад староукраїнською. Є підпис монарха, його секретаря та слід, що відповідає сліду від печатки, яка, скоріше за все, відпала та загубилася. Крім того, в оригінальній добірці було ще два документи. Перший – копія з листа фаворита Катерини ІІ Платона Зубова від 1792 року. Він писав віце-канцлеру Остерману про те, що Запорожці передали йому дуже важливі папери. Зубов показав їх «государине-матушке», як він виразився. Імператриця зрозуміла, що це є дуже цікаві й цінні акти. Тому Зубов пише Остерману, що їх треба передати до архіву, зробити з них копії і переклади. Другий знайдений документ – копія з канцелярської цидули про те, що документи таки були передані у 1800 році до Архіву колегії іноземних справ, де вони й мають зберігатися. Але згідно з переліком, доданим до цидули, документів тоді було не три, а чотири. Була ще якась інструкція посла на Польський сейм, яка загубилася.
Чому дослідники раніше не звертали уваги на ці документи, адже науковці часто користуються цим фондом? Справа в тому, що збірка починається з листа Якиму Богушу, який є не такою вже важливою персоною. По-друге, ми звикли називати акт «конституція Пилипа Орлика», але назва «конституція» фігурує лише в латинській версії. У російській версії це «Договоры и постановления между ясновельможным новообраным гетьманом Пилипом Орликом и старшиною генеральною, сложеные под Бендерами в 1710 году».
Ми також дійшли висновку, що конституція в оригіналі була написана двома мовами: староукраїнською і латинською. Справа в тому, що латинська мова тоді була мовою міжнародного спілкування. І практично вся козацька старшина знала латину, бо майже всі навчалися в Києво-Могилянській академії. А староукраїнська версія була для ширшого вжитку. Ось одну версію ми відшукали, а друга, можливо, чекає на своїх відкривачів.
А яким же чином конституція опинилася в Росії?
Ми можемо лише здогадуватися. Якщо йти за тією ниточкою, яку дає нам Платон Зубов, що запорожці віддали йому ці папери, то можна припустити, що документ спочатку зберігався в запорожців. Частина з них пізніше повернулася з еміграції. Можливо, вони й принесли цей оригінал з собою, але зберігали до останнього, сподіваючись, що буде відроджена Запорізька Січ, що їм удасться її якось заново організувати. Але в кінці ХVІІІ століття стало зрозуміло, що відродження вже не відбудеться. Тоді запорожці й віддали конституцію Зубову. Можливо, вони сподівалися на якісь пільги чи висували певні умови, точно про їхні мотиви сказати нині складно.
Про що ж, власне, ідеться в конституції Пилипа Орлика?
У преамбулі мовиться, що стародавній український рід бере свій початок ще від хозарів. Тоді було важливо довести давність існування українців, адже це було підґрунтям до того, що Україна має бути самостійною державою.
Гетьманська Україна була започаткована у 1649 році за Зборівським договором Богдана Хмельницького. І відтоді кожен наступний гетьман намагався по-своєму зміцнити її. І Виговський своїми Гадяцькими статтями 1658 року, і пізніші гетьмани, і Мазепа. До останнього ми можемо ставитися як завгодно, але він теж намагався підійти до вирішення багатьох питань з державницької точки зору, хоча, може, це було певною мірою не дуже етично щодо російського царя. Але Мазепа намагався зробити все, що на той час можна було зробити, аби надати максимальної автономії своїй державі. Усі гетьмани намагалися підтримувати державницькі інтереси. На жаль, кожен хотів якнайбільшої влади, що заважало їм дійти консенсусу.
Так само й Орлик. Провівши в еміграції все своє життя, він докладав дуже багато зусиль, щоб підтримувати імідж України, яка підпала під владу Російської імперії, на міжнародному рівні. Про це свідчать його документи та листування.
Перша стаття стосується віросповідання. Дуже чітко зауважено, що на теренах України має бути віра православна і саме Константинопольського підпорядкування, а не Московського.
У конституції ми спостерігаємо певний розподіл влади на законодавчу, виконавчу та судову, можливо, і не зовсім так, як це прийнято зараз. Пилип Орлик здійснює чіткий розподіл обов’язків. Генеральні ради, які збиралися й раніше, мали збиратися тричі у визначені терміни, на церковні свята. Детально розписано, що має робити Генеральний підскарбій і з яких податків має наповнюватися державний бюджет. Це було на той час дуже важливо, бо раніше кошти не розподілялися на власне гетьманські та державні. Тож гетьман мав усі гроші у власному володінні та розпоряджався ними на благо держави так, як вважав за необхідне. Але по смерті Мазепи виявилося, що нащадком його матеріальних благ стає Андрій Войнаровський. А булаву переймати він не схотів. І вийшло так, що новообраний гетьман Пилип Орлик взяв на себе тягар влади, не маючи відповідних статків. Гетьман був змушений звертатися по кошти до шведського короля та вкладати власні гроші. А одного разу Орлику довелося навіть закладати гетьманські клейноди, щоб отримати кошти. Тож стаття, яка стосувалася розподілу статків, була вкрай необхідна.
Крім того, у конституції розписувалися конкретні права та обов’язки гетьмана. Він, перебираючи владу, отримував у володіння маєтності та села. Податки, які платили селяни, що мешкали на цих територіях, ішли на утримання гетьмана.
Були згадані й інші болючі на той час моменти. У конституції є стаття про козацьких удів, яких належало звільнити від певних обов’язків та підтримувати. Є також положення, що козаки, які отримали у військових походах травми чи захворювання, могли лікуватися в шпиталі в Трахтимирові.
Загалом ці пункти визначають певний напрямок розвитку політики того часу, встановлюють певний порядок у державі та суспільстві.
А як передбачався розподіл влади?
На сучасний погляд, це не зовсім той чіткий поділ, який існує сьогодні. Орлик виділив Генеральну раду, яка була своєрідним парламентом і займалася законодавчою діяльністю. Відокремлений був Генеральний скарбник, який працював незалежно від інших. По статтях також проходила також судова влада, виконавча, але на це не робився такий акцент. Більше уваги зверталося все ж на нагальні проблеми, як то розподіл гетьманських та державних коштів.
Важливим є те, що гетьман мав повідомляти Генеральну старшину про свої дії, коли проводив якісь зовнішні дипломатичні контакти. Гетьман не міг робити щось за своїм власним бажанням, не рахуючись з козацькою спільнотою.
До речі, було прописано, що кожен мав відповідати за свої слова та вчинки. Якщо гетьман зробив якийсь відступ, то його можна було звинуватити. Це була демократична форма правління, яка, втім, існувала й раніше.
Чи були визначені межі території держави?
Гетьман чітко визначив кордони держави. І він хотів повернути все те, що входило до складу Гетьманщини в найкращі її часи, до 50-х років ХVІІ століття. Столицею був визначений Київ. Гетьман завжди окремо його виділяв. Є навіть документи, де Орлик окремо доводить, що з самого початку Київ був державою української нації і він не може підпорядковуватись Москві.
Чи були прописані у конституції державні символи?
Ні... Однак козаки, безумовно, надавали цим символам великого значення. Приміром, у Війська запорозького була печатка. Нею, власне, і закріплювалася конституція. На папір покладено рожевий віск, а на ньому відтиснута печатка Війська, а поруч з нею – власноручний підпис Пилипа Орлика.
Щодо прапорів і гербів, тоді кожен гетьман мав свій родовий стяг. Це питання розглядалося вже пізніше, у середині ХVІІІ століття. У нас серед документів архіву є герб, розроблений Іваном Куляпкою. До нього вже додається опис, якого кольору та розміру має бути стяг й який вигляд має герб.
Якими правовими актами послуговувався Орлик, складаючи конституцію?
Зараз про це дуже багато говорять. Я думаю, що витоки конституції треба шукати в тих статтях, які писалися нашими гетьманами у ХVІІ-XVІІІ століттях. А вони як люди освічені спиралися навіть на давньоримські праці.
Крім того, Орлик у своїх листах доводить, що Україна ще за давніх часів мала свій етнос, а отже, звичаї та традиції. Тож гетьман використовував також і ті правові звичаї та давні акти, що дійшли з найдавніших часів.
Таким чином, Орлик вивів свою конституцію, підсумовуючи весь той правовий досвід, що вже накопився на час його гетьманування і обираючи з цього всього найкраще та найактуальніше на той час.
А де зараз зберігається оригінал конституції?
Він залишається у фонді сто двадцять чотири російського архіву.
І Росія не збирається повертати його Україні?
Поки що про це мова не йде. Ми зробили з них копії (на жаль, через бюрократичну тяганину це все затяглося й отримали ми їх лише через рік) і почали готувати до 2010 року спеціальне академічне видання, у яке будуть уміщені всі відомі на сьогодні версії конституції, оригінал та переклади. Цим займається Інститут історії, а нас залучили до співпраці.
А коли видання орієнтовно побачить світ?
Очікуємо, що все буде готове до кінця грудня...
Руслана Ільченко
Минає трьохсота річниця від написання славнозвісної конституції Пилипа Орлика, яка стала першим європейським правовим актом свого роду (для порівняння, у Франції та Польщі аналогічний документ з’явився аж через вісімдесят років). Рік створення – 1710-й – був для української державності вкрай важким, до чого призвела програна Росії Полтавська битва. Аби якось поліпшити становище країни, Пилип Орлик, перебуваючи разом із Мазепою в еміграції, шукає підтримки європейських політичних лідерів, зокрема шведського короля. А конституція мала б стати свідченням існування України як окремої державної одиниці та гарантією збереження влади гетьмана й козацької старшини за умов протекторату монарха. Крім того, акт мав на меті вирішити актуальні для тієї доби питання поділу влади між її гілками. Але через складні обставини конституція так і не набула чинності.
На жаль, протягом кількох століть її безцінний оригінал був безслідно втрачений, аж поки у 2008 році його не віднайшли працівники Центрального державного історичного архіву України. Подія належного розголосу не набула.
Серед співробітників історичного архіву була Оксана Вовк, яка погодилася розповісти нам про знахідку.
Оксано Борисівно, розкажіть, як ви розшукали конституцію?
У 2008 році я та ще одна співробітниця Ганна Кутова у Російському архіві давніх актів виявляли документи, які зберігаються поза межами України. Ми шукали акти, пов’язані з Конотопською битвою, адже якраз наближалася її річниця. Але окрім того, у нас була ідея передивитися ще один фонд, де зберігаються копії зі Шведського архіву. У його розділі “Дипломатика”, підрозділі “Московітика”, який складається з 667 актів, є дві справи, що стосуються безпосередньо України. Вони називаються «Колекція козакіка». Це вибіркова колекція, присвячена дипломатичним відносинам Богдана Хмельницького та Івана Виговського зі Швецією, які свою зовнішньополітичну діяльність спрямували на виведення України з-під влади Московії та Речі Посполитої та віддання її під протекторат шведського короля. Окрім того, є частина, де містяться листи та папери Пилипа Орлика, який досить довго жив у Швеції. Він багато листувався з тогочасними володарями Європи та можновладцями, маючи на меті довести їм, що Україна є незалежною і має право на окремість від Московії. Серед паперів, до речі, міститься й латиномовний короткий варіант конституції Орлика – тезисний виклад оригіналу. Там немає ні преамбули, ні присяги, лише статті. Я так розумію, що копії цього документа гетьман вкладав у свої листи як певне підтвердження прав України.
Ми також знали, що свого часу копії конституції публікувалися в Росії. У 1847 році Осип Бодянський у «Чтениях в Императорском Обществе» оприлюднив латинський текст конституції. Проте він спирався на копію, яка зберігалася в паперах генерального хорунжого Миколи Ханенка. У 1859 році у тій же серії «Чтений» був опублікований російськомовний варіант конституції. От на ці два видання й спиралися подальші дослідження, з них же робилися переклади на інші мови. У 1916 Степанківський видав у Швейцарії латинський текст і переклад французькою. Відомі також англійський, німецький, польський варіанти конституції. Ще кілька років тому Росія передала нам деякі документи з фонду тринадцятого «Дела об Украине», серед паперів якого була чергова російська копія конституції, як ми вважаємо, першої чверті ХІХ ст. На береги видання винесені незрозумілі старовживані та українські слова з перекладом на російську.
Але де ж оригінал? У російському архіві є й інші фонди, що стосувалися України. Ми звернули увагу на фонд сто двадцять четвертий - «Малоросийские дела». Цей фонд формувався з Московського та Петербурзького архівів. Там зберігалися документи, які вже втратили свою актуальність поточну, але мали історичну цінність. За радянських часів цей архів був мікрофільмований і переданий до нашого архіву. На одній плівці ми побачили опис документів архіву, зроблений істориком Миколою Бантишем-Каменським, який наприкінці ХVІІІ ст. керував архівом. В описі зазначалося, що в архіві є збірка трьох документів: переклад листа шведського короля Карла ХІІ до кошового отамана Якима Богуша, «Договоры и постановления» (це, власне, і є конституція) та акт шведського монарха, що підтверджує обрання Пилипа Орлика гетьманом. Ми вирішили подивитися, що ж це за документи. Переглянули мікрофільмовану версію. Ми побачили, що там чітко видно печатку Війська запорізького і з підписом Орлика. Тоді ми зробили запит на оригінал. І це виявився оригінал конституції Пилипа Орлика, зроблений староукраїнською мовою! У ХІХ ст. саме з неї зробили той російський переклад, який потрапив до нас раніше. Копію опублікували наближено до оригіналу: це переклад листа до Якима Богуша «Договоры и постановления» та підтвердження Карла ХІІ. До речі, підтвердження подається латинською мовою, і тут же додається переклад староукраїнською. Є підпис монарха, його секретаря та слід, що відповідає сліду від печатки, яка, скоріше за все, відпала та загубилася. Крім того, в оригінальній добірці було ще два документи. Перший – копія з листа фаворита Катерини ІІ Платона Зубова від 1792 року. Він писав віце-канцлеру Остерману про те, що Запорожці передали йому дуже важливі папери. Зубов показав їх «государине-матушке», як він виразився. Імператриця зрозуміла, що це є дуже цікаві й цінні акти. Тому Зубов пише Остерману, що їх треба передати до архіву, зробити з них копії і переклади. Другий знайдений документ – копія з канцелярської цидули про те, що документи таки були передані у 1800 році до Архіву колегії іноземних справ, де вони й мають зберігатися. Але згідно з переліком, доданим до цидули, документів тоді було не три, а чотири. Була ще якась інструкція посла на Польський сейм, яка загубилася.
Чому дослідники раніше не звертали уваги на ці документи, адже науковці часто користуються цим фондом? Справа в тому, що збірка починається з листа Якиму Богушу, який є не такою вже важливою персоною. По-друге, ми звикли називати акт «конституція Пилипа Орлика», але назва «конституція» фігурує лише в латинській версії. У російській версії це «Договоры и постановления между ясновельможным новообраным гетьманом Пилипом Орликом и старшиною генеральною, сложеные под Бендерами в 1710 году».
Ми також дійшли висновку, що конституція в оригіналі була написана двома мовами: староукраїнською і латинською. Справа в тому, що латинська мова тоді була мовою міжнародного спілкування. І практично вся козацька старшина знала латину, бо майже всі навчалися в Києво-Могилянській академії. А староукраїнська версія була для ширшого вжитку. Ось одну версію ми відшукали, а друга, можливо, чекає на своїх відкривачів.
А яким же чином конституція опинилася в Росії?
Ми можемо лише здогадуватися. Якщо йти за тією ниточкою, яку дає нам Платон Зубов, що запорожці віддали йому ці папери, то можна припустити, що документ спочатку зберігався в запорожців. Частина з них пізніше повернулася з еміграції. Можливо, вони й принесли цей оригінал з собою, але зберігали до останнього, сподіваючись, що буде відроджена Запорізька Січ, що їм удасться її якось заново організувати. Але в кінці ХVІІІ століття стало зрозуміло, що відродження вже не відбудеться. Тоді запорожці й віддали конституцію Зубову. Можливо, вони сподівалися на якісь пільги чи висували певні умови, точно про їхні мотиви сказати нині складно.
Про що ж, власне, ідеться в конституції Пилипа Орлика?
У преамбулі мовиться, що стародавній український рід бере свій початок ще від хозарів. Тоді було важливо довести давність існування українців, адже це було підґрунтям до того, що Україна має бути самостійною державою.
Гетьманська Україна була започаткована у 1649 році за Зборівським договором Богдана Хмельницького. І відтоді кожен наступний гетьман намагався по-своєму зміцнити її. І Виговський своїми Гадяцькими статтями 1658 року, і пізніші гетьмани, і Мазепа. До останнього ми можемо ставитися як завгодно, але він теж намагався підійти до вирішення багатьох питань з державницької точки зору, хоча, може, це було певною мірою не дуже етично щодо російського царя. Але Мазепа намагався зробити все, що на той час можна було зробити, аби надати максимальної автономії своїй державі. Усі гетьмани намагалися підтримувати державницькі інтереси. На жаль, кожен хотів якнайбільшої влади, що заважало їм дійти консенсусу.
Так само й Орлик. Провівши в еміграції все своє життя, він докладав дуже багато зусиль, щоб підтримувати імідж України, яка підпала під владу Російської імперії, на міжнародному рівні. Про це свідчать його документи та листування.
Перша стаття стосується віросповідання. Дуже чітко зауважено, що на теренах України має бути віра православна і саме Константинопольського підпорядкування, а не Московського.
У конституції ми спостерігаємо певний розподіл влади на законодавчу, виконавчу та судову, можливо, і не зовсім так, як це прийнято зараз. Пилип Орлик здійснює чіткий розподіл обов’язків. Генеральні ради, які збиралися й раніше, мали збиратися тричі у визначені терміни, на церковні свята. Детально розписано, що має робити Генеральний підскарбій і з яких податків має наповнюватися державний бюджет. Це було на той час дуже важливо, бо раніше кошти не розподілялися на власне гетьманські та державні. Тож гетьман мав усі гроші у власному володінні та розпоряджався ними на благо держави так, як вважав за необхідне. Але по смерті Мазепи виявилося, що нащадком його матеріальних благ стає Андрій Войнаровський. А булаву переймати він не схотів. І вийшло так, що новообраний гетьман Пилип Орлик взяв на себе тягар влади, не маючи відповідних статків. Гетьман був змушений звертатися по кошти до шведського короля та вкладати власні гроші. А одного разу Орлику довелося навіть закладати гетьманські клейноди, щоб отримати кошти. Тож стаття, яка стосувалася розподілу статків, була вкрай необхідна.
Крім того, у конституції розписувалися конкретні права та обов’язки гетьмана. Він, перебираючи владу, отримував у володіння маєтності та села. Податки, які платили селяни, що мешкали на цих територіях, ішли на утримання гетьмана.
Були згадані й інші болючі на той час моменти. У конституції є стаття про козацьких удів, яких належало звільнити від певних обов’язків та підтримувати. Є також положення, що козаки, які отримали у військових походах травми чи захворювання, могли лікуватися в шпиталі в Трахтимирові.
Загалом ці пункти визначають певний напрямок розвитку політики того часу, встановлюють певний порядок у державі та суспільстві.
А як передбачався розподіл влади?
На сучасний погляд, це не зовсім той чіткий поділ, який існує сьогодні. Орлик виділив Генеральну раду, яка була своєрідним парламентом і займалася законодавчою діяльністю. Відокремлений був Генеральний скарбник, який працював незалежно від інших. По статтях також проходила також судова влада, виконавча, але на це не робився такий акцент. Більше уваги зверталося все ж на нагальні проблеми, як то розподіл гетьманських та державних коштів.
Важливим є те, що гетьман мав повідомляти Генеральну старшину про свої дії, коли проводив якісь зовнішні дипломатичні контакти. Гетьман не міг робити щось за своїм власним бажанням, не рахуючись з козацькою спільнотою.
До речі, було прописано, що кожен мав відповідати за свої слова та вчинки. Якщо гетьман зробив якийсь відступ, то його можна було звинуватити. Це була демократична форма правління, яка, втім, існувала й раніше.
Чи були визначені межі території держави?
Гетьман чітко визначив кордони держави. І він хотів повернути все те, що входило до складу Гетьманщини в найкращі її часи, до 50-х років ХVІІ століття. Столицею був визначений Київ. Гетьман завжди окремо його виділяв. Є навіть документи, де Орлик окремо доводить, що з самого початку Київ був державою української нації і він не може підпорядковуватись Москві.
Чи були прописані у конституції державні символи?
Ні... Однак козаки, безумовно, надавали цим символам великого значення. Приміром, у Війська запорозького була печатка. Нею, власне, і закріплювалася конституція. На папір покладено рожевий віск, а на ньому відтиснута печатка Війська, а поруч з нею – власноручний підпис Пилипа Орлика.
Щодо прапорів і гербів, тоді кожен гетьман мав свій родовий стяг. Це питання розглядалося вже пізніше, у середині ХVІІІ століття. У нас серед документів архіву є герб, розроблений Іваном Куляпкою. До нього вже додається опис, якого кольору та розміру має бути стяг й який вигляд має герб.
Якими правовими актами послуговувався Орлик, складаючи конституцію?
Зараз про це дуже багато говорять. Я думаю, що витоки конституції треба шукати в тих статтях, які писалися нашими гетьманами у ХVІІ-XVІІІ століттях. А вони як люди освічені спиралися навіть на давньоримські праці.
Крім того, Орлик у своїх листах доводить, що Україна ще за давніх часів мала свій етнос, а отже, звичаї та традиції. Тож гетьман використовував також і ті правові звичаї та давні акти, що дійшли з найдавніших часів.
Таким чином, Орлик вивів свою конституцію, підсумовуючи весь той правовий досвід, що вже накопився на час його гетьманування і обираючи з цього всього найкраще та найактуальніше на той час.
А де зараз зберігається оригінал конституції?
Він залишається у фонді сто двадцять чотири російського архіву.
І Росія не збирається повертати його Україні?
Поки що про це мова не йде. Ми зробили з них копії (на жаль, через бюрократичну тяганину це все затяглося й отримали ми їх лише через рік) і почали готувати до 2010 року спеціальне академічне видання, у яке будуть уміщені всі відомі на сьогодні версії конституції, оригінал та переклади. Цим займається Інститут історії, а нас залучили до співпраці.
А коли видання орієнтовно побачить світ?
Очікуємо, що все буде готове до кінця грудня...
Руслана Ільченко
Ярлыки:
Конституція Пилипа Орлика,
оригінал,
Росії
Подписаться на:
Сообщения (Atom)